Wnętrza

Geometryczne dodatki do nowoczesnych wnętrz – trendy 2019

Geometryczne wzory – słynny trend z lat 60. – wraca na salony w nowej, lekkiej wersji! Dodatki z motywem małych i dużych pasów, rombów czy prostokątów wprowadzają do wnętrz kontrast i entuzjazm, więc nawet minimalistycznie urządzone mieszkanie za ich sprawą zyska na atrakcyjności i co ważne, wciąż będzie wyglądać świeżo i nowocześnie. Jak bawić się tą formą? Podpowiadamy!

Fenomen kilku prostych – geometria we wnętrzu

Moda na geometryczne wzory po raz pierwszy pojawiła się w latach 60. i była jednym z wyznaczników pop-artu, obok charakterystycznych komiksowych grafik wieszanych w tym czasie na ścianach. Figury geometryczne i mocne kolory – biel, czerń oraz intensywne odcienie pomarańczy, niebieskiego czy różu – również dziś goszczą w naszych wnętrzach. Architekci o nich nie zapomnieli, bo dzięki nim wprowadzają klimat artyzmu i odrobinę osłody do najbardziej konserwatywnych wnętrz. Tapety, poduszki, obrazy a nawet niezbędne na co dzień kubki i talerze stanowią wyśmienite remedium na nudę, szczególnie wtedy, gdy pozwalają przemycić do wnętrza motyw pasów, rombu, trójkąta, prostokąta, kwadratu lub koła.

Do jakich wnętrz pasują geometryczne dodatki?

Geometryczne dodatki najlepiej odnajdują się w skandynawskich i industrialnych wnętrzach, które mimo różnic mają wspólny mianownik – cechują się prostotą i przestrzenią, a jednocześnie są efektowne. Obydwa style tworzą również znakomitą przeciwwagę dla wyrazistych wzorów i kolorów, dzięki jednolitemu, stonowanemu kolorowi ścian. Aby nadać im głębi, zawieś na nich półki w stylu industrial chic, dodaj stolik kawowy z drewnianym blatem i metalową podstawą w romby i ułóż wzorzyste poduszki na sofie. Choć geometryczne motywy zwykle do siebie pasują, miej na uwadze, by z nimi nie przesadzić. Umiar jest kluczem do sukcesu, dlatego jeśli masz wątpliwości, czy potrafisz pogodzić ścianę w pasy z dotychczasową aranżacją, postaw na zgrabne dodatki.

Baw się formą i osiągnij harmonię we wnętrzu

Geometria sprawdza się nawet w konserwatywnych wnętrzach. Mimo, że sam motyw jest wyjątkowo charakterny, to niekoniecznie kłopotliwy. Recepta na osiągnięcie harmonii wydaje się prosta: geometrycznym wzorom na ścianach powinny towarzyszyć jednolite meble w bieli, beżu lub szarości, a stonowanym ścianom – fikuśny stolik kawowy czy barwne poduszki. Możesz też sięgnąć po inne tekstylia – dywany, ściereczki, zasłony. Zanim oczyma wyobraźni zaczniesz przearanżowywać mieszkanie, wiedz, że najlepszy efekt osiągniesz, decydując się na jeden wybrany wzór, który nada wnętrzu spójność. Gdy podejmiesz decyzję, cała zabawa z dekoracją wnętrz nabierze tempa i przebiegnie sprawnie – bez wydatków, których byś później żałował.

Za sprawą geometrycznych kształtów możesz modyfikować wizualne proporcje wnętrz. Poziome pasy poszerzają ściany, a jasne wzory powiększają pomieszczenia. Prawdziwe cuda potrafią zdziałać meble, lampiony i wazony o podkreślonej trójwymiarowości, które nie tylko wyglądają oryginalnie, ale też w wielu przypadkach wspaniale odbijają światło. Natomiast intensywne w kolorach dodatki przełamują chłodną kolorystykę minimalistycznych wnętrz i wnoszą w nie różnorodność.

Dobierz dodatki do charakteru pomieszczenia

Kuchnia

Masz kuchnię urządzoną w stylu skandynawskim? Białe meble i jednolite blaty tworzą idealne tło dla naczyń z geometrycznymi tłoczeniami, choćby w kształcie trójkąta czy diamentu. Z uwagi na mnogość akcesoriów, którymi się otaczasz, postaw na jasne, pastelowe barwy, by nie przytłoczyć wnętrza. Wisienkę na torcie mogą stanowić ozdobne zasłony, również nawiązujące do geometrycznych trendów.

Pokój

Podążając za geometrycznym trendem, masz doskonałą sposobność, by docenić potencjał mebli o obłych lub wręcz przeciwnie: prostych, kanciastych kształtach, a nawet je ze sobą zestawiać. Fotel uszak, prostokątna sofa, stolik na cienkich nóżkach i modułowe szafy tworzą razem nieszablonowe kompozycje o podkreślonej głębi. Ponieważ ciepłe drewno wspaniale wypada w towarzystwie zimnego metalu – co zauważono właśnie w epoce pop-artu – możesz wykorzystać w aranżacji sypialni czy salonu półki wykonane przy użyciu obydwu materiałów. Miksuj nie tylko surowce, ale i wymiary, na przykład przeplatając ze sobą małe i duże poduszki.

Łazienka

Geometryczne wzory pozwalają czuć się swobodniej nawet w niewielkiej i wąskiej łazience, która może dzięki nim wyglądać oszałamiająco. Kolorystyczne pasy ułożone z płytek sprawią, że wyda się ona szersza, a kafelki o kształcie rombów zestawione w powtarzalny wzór sześcianu wprowadzą wrażenie ruchu. Wolisz skromniejsze rozwiązania? Spróbuj wygospodarować odrobinę miejsca na niewielkie, metalowe lampiony o heksagonalnych ściankach, aby łazienka wyglądała na głębszą.

Planujesz delikatny lifting wnętrza? Postaw na detale!

Nie chcesz zaprowadzać w domu wielkich zmian? Sięgnij po tłoczoną we wzór diamentu zastawę stołową. Albo ozdobne lampiony, wazony i misy na owoce, które zmyślnie wykorzystują regularne linie i zachwycają ażurowym motywem – dzięki nim łatwo ożywisz wystrój domu i szybko przyzwyczaisz się do nowości. Nawiązań do form geometrycznych możesz szukać wszędzie – między rzędami kawowych stolików, wśród wystaw z ceramicznymi naczyniami czy na stronie home-sklep.pl.

Jeśli jesteś wielkim pasjonatem życia, dbasz nie tylko o wnętrze domu, ale i o własne, zajrzyj na nasz blog i przeczytaj o zdrowotnych właściwościach herbaty i kawy oraz o przydatnych akcesoriach do domu. Dowiedz się też, jak zaplanować idealny piknik i co podarować bliskim na wyjątkowe okazje. I nie bój się zmian, bo to one czynią Twoje życie (i otoczenie) bardziej komfortowym i ciekawym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.