Ogród

Aranżacja ogrodu: o czym najczęściej zapominamy?

W dobrze urządzonym ogrodzie można spędzić całe wakacje. Jednak powinien być on przystosowany też do tego, aby móc uprawiać w nim rośliny czy przyjmować gości. Niestety często okazuje się, że w brakuje w nim kilku detali, wyposażenia, które dobrze wpłynęłyby na jego wygląd i funkcjonalność. Oto co najczęściej umyka uwadze właścicieli ogrodów!

Zrobienie projektu i przemyślane zakupy

Nawet jeśli masz swoją wizję i dokładnie wiesz, jak ma wyglądać twój ogród, przenieś swój projekt na papier. Pozwoli ci to lepiej rozplanować przestrzeń i stworzyć wygodne miejsce do wypoczynku pod gołym niebem.

Osoby, które urządzają ogród, często spontanicznie wybierają kwiaty i krzewy do uprawy. Może jednak okazać się, że nie ma dla nich odpowiednio nasłonecznionego miejsca lub że wokół domu jest już za dużo roślin.

To samo dotyczy mebli i dekoracji. Bywa, że są one kupowane pod wpływem impulsu. Efektem tego jest aranżacyjny bałagan w ogrodzie. Znajdują się w nim meble w różnych stylach, a cała przestrzeń sprawia wrażenie chaotycznej.

Aby uniknąć takich sytuacji, warto zrobić szczegółowy projekt, zastanowić się nad rozmieszczeniem roślin i jeszcze przed wizytą w sklepie przemyśleć wybór mebli oraz ogrodowych dekoracji.

Miejsce na grilla lub ognisko

Ten, kto aranżuje ogród, zwykle marzy, aby urządzać w nim spotkania przy przysmakach z grilla lub biesiady przy ognisku. Jednak niekiedy, tuż przed zaproszeniem gości, okazuje się, że na działce nie ma odpowiedniego miejsca na palenisko.

Dlatego jeśli chcesz cieszyć się smakiem kiełbasek z ogniska, to urządzając ogród, stwórz kamienny krąg o średnicy przynajmniej 1 m. Powinien się on znajdować w odległości min. 4 m od zabudowań i ogrodzenia. Ponadto ogniska nie można rozpalać pod drzewami – tylko iskra wystarczy, by suche konary zaczęły się palić.

Natomiast jeśli planujesz kupić grilla, to znajdź dla niego miejsce nieco oddalone od strefy jadalnianej. Dzięki temu dym nie będzie przeszkadzał gościom siedzącym przy stole.

Zaplecze ogrodowe

Urocze kwiaty, zadbane grządki i soczyście zielony trawnik to efekt pracy ogrodnika. By pielęgnować roślinność, reperować ogrodzenia, potrzebne są narzędzia i miejsce, gdzie można je przechowywać. Dlatego urządzając ogród, nie zapomnij o tym, aby stworzyć też zaplecze składające się z:

  • domku narzędziowego – będzie on idealnym miejscem do przechowywania grabi, węża ogrodowego, a nawet kosiarki. Domek narzędziowy ułatwi ci utrzymanie porządku wśród sprzętu niezbędnego do prac ogrodowych;
  • skrzyni do przechowywania – możesz trzymać w niej ziemię, nasiona, nawozy;
  • kompostownika – pozwoli ci on przygotować naturalny nawóz z domowych odpadów.

Aranżowanie ogrodu to wbrew pozorom trudne zadanie. Dlatego, zanim przystąpisz do jego urządzania, zrób projekt, wyznacz miejsce na grilla, ognisko i na zaplecze ogrodowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.