Badanie płytą dynamiczną a VSS – podobieństwa i różnice
Celem przeprowadzania badań geotechnicznych jest określenie warunków wodno-gruntowych podłoża na terenie przeznaczonym pod inwestycję. Na ich podstawie wystawiana jest opinia, którą dołącz się do dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę. Dotyczy to nie tylko potężnych budowli, ale nawet domów jednorodzinnych. Przyjrzyjmy się konkretnym badaniom, które wykonuje się płytą dynamiczną oraz płytą VSS.
Badania płytą dynamiczną i płytą VSS
Jak wspomnieliśmy we wstępie, przeprowadzenie badań geotechnicznych jest konieczne do uzyskania pozwolenia na budowę. Trzeba jednak dodać, że czasami takie badania wykonuje się także podczas trwania budowy, by kontrolować prawidłowość realizacji robót ziemnych. Badania płytą dynamiczną i płytą VSS pozwalają określić moduły, na podstawie których określa się wskaźnik odkształcenia gruntu, by finalnie obliczyć zagęszczenie gruntu. Przy badaniu płytą dynamiczną obciążenie jest przykładane poprzez miarowe uderzanie 10-kilogramowego obciążnika o płytę. Elektroniczny miernik mierzy podczas badania ugięcie płyty. Płyta VSS to tak naprawdę aparat, który składa się z kilku elementów. Jak dowiedzieliśmy się w firmie Geotest, która oferuje badania geotechniczne w obu wariantach, aparacie mamy stalową płytę, pompę hydrauliczną z manometrem, miernik elektroniczny lub zegarowy, statyw i przedłużacze. Miernik jest przymocowany do statywu, który stoi obok płyty. Potrzebny jest tu punkt podparcia, który stanowi przeciwwagę. Już sama aparatura i konieczność stosowania przeciwwagi wskazuje, że badanie płytą VSS jest bardziej zaawansowane.
Badanie płytą VSS w dwóch cyklach
Przeciwwagą na placu budowy może być ciężki sprzęt, np. koparka, czy inna maszyna. Jednak często przecież badania geotechniczne wykonuje się jeszcze przed pozyskaniem pozwolenia na budowę i na danym terenie żadnego sprzętu nie ma. Przy wykonywaniu badań VSS, płytę obciąża się w dwóch cyklach – między owymi cyklami następuje odciążenie. W każdym cyklu do płyty przykłada się coraz większe obciążenie. Mowa o przyroście skokowym co 50 kPa. Przy każdym kolejnym dociążeniu płyty miernik zapisuje głębokość, na jaką płyta zagłębiła się w podłoże. Po co dwa cykle? – Gdyż w pierwszym określa się pierwotny moduł odkształcenia gruntu, a w drugim moduł odkształcenia wtórnego.
Jakie są więc nasze wnioski? – Z płytą dynamiczną można pracować w zasadzie wszędzie, gdyż nie wymaga przeciwwagi. Za to praca z aparaturą VSS pozwala uzyskać wyniki badań do jeszcze dokładniejszych kalkulacji, ale cały proces trwa dłużej.