Budowa i remont

Beton architektoniczny – odmiana trwała i estetyczna

Choć najbardziej znana odmiana betonu kojarzona jest z drogownictwem, nie jest ona jedyna. Dziś chętnie wykorzystuje się specjalną mieszankę betonową do wykończeń wnętrz oraz jako materiał zewnętrzny. Rzecz tyczy się surowca, którym jest beton architektoniczny. Jakie posiada właściwości odmiana architektoniczna? Gdzie znajduje swoje zastosowania i na co należy zwracać uwagę podczas jej wybierania?

Choć najbardziej znana odmiana betonu kojarzona jest z drogownictwem, nie jest ona jedyna. Dziś chętnie wykorzystuje się specjalną mieszankę betonową do wykończeń wnętrz oraz jako materiał zewnętrzny. Rzecz tyczy się surowca, którym jest beton architektoniczny.

Jakie posiada właściwości odmiana architektoniczna? Gdzie znajduje swoje zastosowania i na co należy zwracać uwagę podczas jej wybierania?

Dekoracyjny, fasadowy, elewacyjny

Beton architektoniczny od klasycznej, powszechnie znanej odmiany, różni się zastosowaniem cementu hutniczego, który w składzie mieszanki pojawia się tuż obok wody i kruszywa. Powstały produkt zyskuje na walorach, które są pożądane w branży budowlanej, ale i na estetyce niezbędnej w dziedzinie wykańczania wnętrz.

Beton architektoniczny spotyka się także pod nazwami dekoracyjnego, fasadowego lub elewacyjnego. Już te określenia wskazują, gdzie znajduje swoje zastosowanie. Jego walory ozdobne, unikalność i możliwość uzyskania finalnego produktu, np. o różnym stopniu porowatości, czynią go surowcem bardzo lubianym przez architektów oraz aranżerów wnętrz.

Najważniejsze właściwości

Płyty z betonu architektonicznego wyróżniają się dużą wytrzymałością i trwałością. Mieszanka wykorzystująca cement hutniczy staje się odporna na uszkodzenia mechaniczne, pęknięcia, zarysowania czy też wyszczerbienia. Można liczyć na pracę z produktem, który nie poddaje się działaniu czynników zewnętrznych, w tym warunków atmosferycznych. Jest ponadto trudnopalny, sprawdza się jako izolator i świetnie wycisza ściany.

Beton dekoracyjny wykazuje się niską nasiąkliwością, odpornością na niskie i wysokie temperatury, zwartością i plastycznością. Ta ostatnia cecha decyduje o szerokich możliwościach kształtowania i uzyskiwania płyt o odmiennych walorach estetycznych. Dzieje się tak za sprawą dodatków upłynniaczy i plastyfikatorów.

Beton dekoracyjny zawsze warto wybierać od sprawdzonych producentów

Sprawdzone produkty

Ze względu na brak usystematyzowania w prawie, czym jest beton dekoracyjny, na rynku pojawia się sporo jego podróbek. Choć wizualnie są one podobne do oryginalnych płyt dekoracyjnych z betonu architektonicznego, ich właściwości pozostawiają wiele do życzenia. Klienci szukający trwałych płyt betonowych, o pożądanej estetyce, powinni zwracać uwagę na kilka elementów.

Przede wszystkim w mieszance nie mogą się znajdować chemikalia, gips, włókna ani barwniki sztucznego pochodzenia. O jakości płyt dekoracyjnych informują: atest higieniczny PZH, certyfikat CE oraz zgodność z normą PN-EN 206+A1-2016-12.

Gwarancję produktów wysokiej jakości, właściwie przygotowanej mieszanki oraz walorów dekoracyjnych, na których najbardziej zależy klientowi, oferują wyspecjalizowane firmy wykonawcze. Wśród nich znalazła się Manufaktura SLABB. Przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji płyt dekoracyjnych betonowych, które może się pochwalić nie tylko doświadczeniem, ale i współpracą z artystami, co owocuje realizacjami w 100% odpowiadającymi wymaganiom odbiorców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.