Budowa i remont

Beton towarowy do budowy domu: rodzaje, właściwości, cena

Beton jest podstawowym materiałem wykorzystywanym na budowie. Czy użycie betonu towarowego będzie korzystne w realizacji prac budowlanych?

Czym charakteryzuje się beton towarowy?

Beton towarowy jest produktem powstałym z mieszanki cementu, kruszywa, wody i różnego rodzaju domieszek. Rodzaj dodatku ma istotne znaczenie dla parametrów betonu pod względem jego wytrzymałości, wodoszczelności czy mrozoodporności. Wykorzystywane są również domieszki, mające wpływ na czas twardnienia betonu – przyspieszające lub opóźniające. Pozwala to na wykonywanie prac w przedziałach od bardzo wysokiej dodatniej temperatury do minusowej.

Jedną z najbardziej istotnych cech betonu jest wytrzymałość na ściskanie, określana klasą betonu. Znaczenie ma tu skład betonu, zarówno w zakresie rodzaju użutych do jego produkcji składników, jak również odpowiednio dobranych proporcji. Klasa betonu oznaczona jest literą C i dwiema liczbami, dotyczącymi jego bezpośredniej wytrzymałości na ściskanie, mierzonej w jednostce ciśnienia i naprężenia MPa. Cyfra pierwsza oznacza wytrzymałość próbki o wymiarach 15 cm średnicy i 30 cm wysokości. Cyfra druga przypisana jest wytrzymałości, charakterystycznej dla próbki o wymiarach 15 cm równobocznego sześcianu.

Rodzaje betonu towarowego ze względu na przeznaczenie

Zamawiając beton towarowy, należy kierować się przede wszystkim miejscem jego przeznaczenia. Zastosowanie odpowiednio dobranej klasy betonu będzie gwarancją mocnej, trwałej konstrukcji i zapewni jej bezpieczne użytkowanie. Beton o niskiej klasie wytrzymałościowej C 8/10 sprawdzi się na podbudowy pod różnego rodzaju nawierzchnie, posadzki i podłogi, podjazdy. Budowane z niego elementy mają za zadanie stabilizację podłoża, mogą przenosić tylko niewielkie i zmienne obciążenia użytkowe. Na elementy konstrukcyjne domu, jak fundamenty, stropy czy schody wystarczający będzie beton o klasie C 12/15 lub C 16/20. Do konstrukcji elementów o dużych rozpiętościach lub narażonych na duże obciążenia musi zostać zastosowany beton o wyższej klasie, minimum C 20/25. Z takich klas betonu mogą być budowane ściany fundamentowe i zewnętrzne domu, tarasy, balkony czy filary.

Istotnym przy zamówieniu jest również dobór betonu o odpowiedniej konsystencji. Może być on o masie gęstoplastycznej, wykorzystywany najczęściej przy budowie fundamentów, stropów lub schodów. Może być również w formie półpłynnej, która sprawdzi się idealnie przy wypełnianiu wysokich lub skomplikowanych kształtem form. Zasadą, której należy bezwzględnie przestrzegać, jest to, że nie można samodzielnie i w dowolny sposób zmienić klasy betonu ustalonej w projekcie budowlanym.

Korzyści i koszty transportu betonu towarowego

Beton towarowy jest mieszanką wyprodukowaną przez wyspecjalizowane w tym zakresie betoniarnie. Daje to gwarancję wysokiej jakości betonu oraz idealnego doboru składników mieszanki, precyzyjnie dozowanych w zależności od potrzeb. Transport betonu odbywa się przy pomocy betonowozów – samochodów wyposażonych w specjalnie przeznaczone do tego celu pojemniki. Zaletą transportu betonu na miejsce budowy jest łatwość jego bezpośredniego użycia na miejscu przeznaczenia, bez konieczności wykorzystania dodatkowego sprzętu. Dowiezienie gotowego betonu na plac budowy wpłynie również znacznie na efektywność czasu pracy i wykorzystanie siły roboczej.

W zależności od klasy wytrzymałości, ceny betonu towarowego są znacznie zróżnicowane. Cena betonu klasy C 8/10 waha się w granicach 220-230 zł za m3, w klasie C 10/12 od 230-280 zł, cena m3 betonu klasy C 12/15 wyniesie 260-300 zł, a beton klasy C 25/30 to granice 315-420 zł. Koszt transportu betonu to kwota od 5-6,15 zł za kilometr przejazdu, koszt wynajmu pompy zależny jest od długości jej wysięgnika i może kształtować się w granicach 500-600 zł. Może również pojawić się dopłata za przekroczenie czasu pracy betonowozu w wysokości 70-80 zł.

Zakup betonu towarowego jest zdecydowanie wygodniejsze i szybsze niż przygotowanie go w sposób tradycyjny w betoniarce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.