Ogród

Betonowe płyty w ogrodzie. Zrób samodzielnie ścieżkę.

Bez wątpienia zadbany i zielony trawnik jest ozdobą każdego ogrodu. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w miejscach, w których przebiegają ciągi komunikacyjne, ciężko jest utrzymać trawę w dobrej kondycji. Dobrze jest zatem przygotować betonową ścieżkę, którą można wykonać całkowicie samodzielnie. Jak to zrobić?

Betonowa ścieżka i jej zalety

Betonowa ścieżka to rozwiązanie, które sprawdzi się w ogrodzie, niezależnie od tego, w jakim stylu jest on utrzymany. Aby wykonać betonową ścieżkę, można skorzystać z gotowych płyt dostępnych w marketach budowlanych, bądź też zdecydować się na jej samodzielne przygotowanie. Można do tego wykorzystać zarówno tradycyjny, jak i suchy beton.

Zaletą betonowej ścieżki jest fakt, że jest ona wyjątkowo łatwa w pielęgnacji, a jednocześnie charakteryzuje się ponadprzeciętną trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo, niestraszne są jej wahania temperatury oraz niesprzyjające warunki pogodowe. Śmiało można powiedzieć, że  betonowa ścieżka jest jednym z najbardziej praktycznych rozwiązań, na jakie można zdecydować się w przydomowym ogrodzie.

W ostatnich latach betonowe ścieżki ogrodowe cieszą się ogromną popularnością. Są one minimalistyczne i doskonale dopasowują się do każdego projektu ogrodu. Co ciekawe, betonowa ścieżka wcale nie musi być wykonana z drobnych elementów – może być ona w całości odlana z betonu. Sposobów jej wykonania może być naprawdę wiele, wszystko zależy od gustu i upodobań właściciela ogrodu.

W jaki sposób wykonać betonową ścieżkę?

Przede wszystkim, trzeba skupić się na tym, by stworzyć odpowiedni projekt ścieżki. Właściwe wytyczenie alejek i ścieżek pozwoli połączyć ze sobą poszczególne strefy ogrodu, umożliwiając wygodną komunikację. Warto stworzyć plan ogrodu, na którym można rozrysować planowany przebieg ścieżek. Wystarczy przyjrzeć się trawnikowi, a raczej wydeptanym w nim miejscom, by określić, gdzie przebiegają szlaki komunikacyjne.

Trzeba pamiętać o tym, że decydując się na wykonanie betonowej ścieżki, ogranicza się zieloną przestrzeń ogrodu. Dlatego też w niewielkich ogródkach lepiej ograniczyć ilość ścieżek do niezbędnego minimum.

W tworzeniu betonowej ścieżki ważne jest także stworzenie odpowiedniej mieszanki betonu. Wszystko po to, by ścieżka była wytrzymała, odporna i trwała. Trzeba pamiętać o tym, że świeżo wylany beton należy zwilżać wodą przez okres co najmniej tygodnia – tak naprawdę, im wolniej będzie on schnął, tym lepszy będzie efekt końcowy.

Aby wykonać estetyczną ścieżkę ogrodową, można zastosować suchy beton, który charakteryzuje się mniejszą ilością wody w gotowej mieszance. Jest to doskonały wybór, jako iż suchy beton powinien mieć kontakt z gruntem, z którego będzie mógł pobierać wilgoć – w przypadku ścieżki ogrodowej jak najbardziej jest to możliwe.

Na końcu pozostaje zastanowić się, czy ścieżka ma być wylana w całości z betonu, czy też przygotowana z betonowych płyt. W przypadku tej ostatniej opcji, dobrze jest zaopatrzyć się w specjalne formy, dzięki którym samodzielnie będzie można przygotować potrzebną ilość elementów. Następnie pozostaje już tylko ułożenie ich w odpowiednim porządku, by móc cieszyć się nową, estetyczną ścieżką ogrodową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.