Budowa i remont

Bezpieczne okna do domu – jak wybrać te najlepsze?

Dzięki nowoczesnej stolarce okiennej możemy mieszkać jeszcze bezpieczniej. Gdy liczy się odpowiednia ochrona przed włamaniami, warto pamiętać nie tylko o wyborze drzwi antywłamaniowych, ale również zakupić bezpieczne okna odporne na włamania. O czym pamiętać w trakcie zakupów?

Również okna można zakupić w wersji antywłamaniowej – takie bezpieczne okna doskonale sprawdzają się w miejscach, w których chcemy uzyskać dodatkowy stopień ochrony. Wybierane są do domów jednorodzinnych, mieszkań na parterze, a także do innych budynków, które wymagają optymalnego zabezpieczenia.

Okna antywłamaniowe – czyli jakie?

Konstrukcja okien antywłamaniowych jest inna od standardowej stolarki okiennej. W tym przypadku stosuje się dodatkowe wzmocnienia i komponenty, które zapobiegają uszkodzeniu ramy okna, jego wyważeniu, zbiciu szyb. W sprzedaży znajdują się okna o trzech głównych klasach antywłamaniowych, które różnią się pomiędzy sobą skutecznością ochrony:

  • RC1 – okna odporne na próby włamania bez użycia narzędzi, na przykład przez pchniecie
  • RC2 – okna odporne na próby włamania z użyciem narzędzi takich jak kliny, obcęgi, szczypce, śrubokręty, dają odpór na 3-5 minut
  • RC3 – okna odporne na próby włamania z użyciem łomu, odpór wynosi 5-10 minut

Do miejsc szczególnie narażonych na włamania wybiera się okna w najwyższych klasach. Tam, gdzie ryzyko to jest niższe, stosuje się okna z niższymi klasami albo bezklasowe.

Okna bezpieczne także dla dzieci i zwierząt

Warto także wskazać, że bezpieczne okna to także okna, które nie stwarzają ryzyka dla domowników, w szczególności dla dzieci oraz dla zwierząt. Gdy w domu są małe dzieci, warto zadbać o to, aby okno posiadało zamykaną na zamek klamkę – w ten sposób można zabezpieczyć je przed próbami otwarcia. Zwierzęta, w szczególności koty, także są narażone na niebezpieczeństwo, przede wszystkim przy próbach wyskoczenia przez uchylone okno. Warto wtedy zamontować specjalne kratki boczne i górne, które ochronią zwierzę przed poważnymi urazami, a nawet śmiercią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.