Wnętrza

Blaty kuchenne na wymiar – z jakich materiałów warto je wykonać?

Blaty kuchenne na wymiar to rozwiązanie najczęściej wybierane do docelowych kuchni, w których mamy możliwość personalizacji wyglądu, funkcjonalności i wielkości mebli i ich poszczególnych elementów. Mogą zostać przygotowane na bazie rożnych materiałów – niezmienne dużym zainteresowaniem od lat cieszą się blaty z kamienia naturalnego, konglomeratu i laminatu. Sprawdźmy, czym charakteryzują się te materiały, jakie zalety posiadają oraz dlaczego warto postawić właśnie na nie!

Blaty kuchenne na wymiar z laminatu

Laminat to trwały, praktyczny i ekonomiczny w zakupie materiał, który jest bardzo często wybierany na blaty kuchenne na wymiar. Powstaje na bazie płyty wiórowej lub MDF, którą pokrywa się warstwą laminatu. Wierzchnia warstwa blatów może przypominać dowolny materiał – kamień, drewno, a także inne powierzchnie. Nowoczesne blaty z laminatu powstają z twardych i wytrzymałych tworzyw HPL, które są odporne na warunki panujące w kuchni.

Blaty kuchenne z laminatu warto wybrać, jeśli poszukujemy solidnego i niedrogiego w zakupie materiału. Świetnie sprawdzą się także w kuchniach, w których panują naturalne klimaty – laminat może bowiem do złudzenia przypominać prawdziwe drewno, które ze względu na swoją delikatną strukturę raczej nie nadaje się do wykorzystania w kuchni.

Blaty kuchenne na wymiar z kamienia naturalnego

Drugim, chętnie wybieranym przez współczesnych użytkowników materiałem na kuchenną powierzchnię roboczą są blaty z kamienia naturalnego. Do wyboru mamy takie jego gatunki, jak m. in. granit, kwarcyt naturalny, a także marmur. Każdy z nich posiada własny, charakterystyczny wygląd oraz właściwości.

Jeśli zależy nam na zakupie wytrzymałych i klasycznie prezentujących się blatów, warto sięgnąć szczególnie po ponadczasowy granit – jest to bowiem kamień odporny na działanie wysokich temperatur, uszkodzenia mechaniczne, działanie wody i wilgoci, który posiada także właściwości antybakteryjne, szczególnie cenione w miejscu, w którym przygotowujemy posiłki.

Blat na wymiar w kuchni

Kamieniem naturalnym, który z kolei nie jest polecany na blaty kuchenne na wymiar, jest marmur – jest bowiem zbyt delikatny i podatny na uszkodzenia. Jeśli natomiast podoba nam się jego wygląd, możemy go z powodzeniem zastąpić kwarcytem naturalnym, który pod względem estetyki bardzo przypomina marmur, lecz jest od niego znacznie trwalszy i bardziej wytrzymały.

Blaty kuchenne na wymiar z konglomeratu kwarcowego

Do nowoczesnych kuchni często trafiają blaty z konglomeratu kwarcowego. Stanowią one swoiste połączenie właściwości naturalnego kamienia z technologią – powstają bowiem na bazie piasku kwarcowego, zmieszanego z żywicą poliestrową i barwnikami. Ze względu na swój minimalistyczny wygląd, świetnie prezentują się w kuchniach urządzonych w nowoczesnym stylu.

Blaty kuchenne z konglomeratu kwarcowego są odporne na uszkodzenia mechaniczne, trwałe, solidne i wytrzymałe, przez co stanowią doskonałą inwestycję. Zawartość jonów srebra zapewnia im cenne właściwości antybakteryjne, a lekka konstrukcja pozwala na tworzenie modnych w ostatnich latach grubszych blatów, bez potrzeby dodatkowego wzmacniania mebli kuchennych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.