Budowa i remont

Budowa na nierównym terenie – czy ma sens?

Pomimo wzrostu cen materiałów budowlanych nadal wiele osób zastanawia się nad budową domu. Są inwestorzy, którzy posiadają działkę, która z punktu widzenia technicznego nie wydaje się odpowiednia. Mamy tutaj na myśli choćby pochyły teren. Czy budowa wtedy ma sens? O czym należy pamiętać decydując się na nią?

Kąt nachylenia działki

Jeżeli działka nie jest równa to rzeczywiście należy zdawać sobie sprawę, że koszt budowy może nieco wzrosnąć. Ale nie zawsze tak musi być. Otóż kluczowe znaczenie ma tutaj kierunek spadku, ale też samo usytuowanie działki względem drogi dojazdowej czy też innych domów. Nachylenie w kierunku południowym wydaje się być korzystne, gdyż pozwala na relatywnie dobre odprowadzanie wody opadowej. Gorzej sytuacja wygląda, jeżeli spadek znajduje się od strony wschodniej czy też zachodniej, gdyż zwyczajnie dostęp do naturalnego światła będzie utrudniony. Oczywiście znaczenie ma także sam kąt nachylenia terenu, czyli po prostu stromość. Jeżeli spadek jest niewielki, to wystarczy np. zrezygnować z podpiwniczenia. Jeżeli natomiast spadek jest zdecydowanie większy, to trzeba już zabezpieczyć teren, choćby mocniejszymi fundamentami i tutaj doskonale sprawdzą się betonowe płyty.

Czy trzeba przeprowadzać badania geotechniczne?

Zazwyczaj ceny działki pochylonej są niższe, stąd też taka oferta może być atrakcyjniejsza. Jeżeli będziecie chcieli mimo wszystko wybudować na nierównej działce podpiwniczony dom, to tutaj koszty mogą być jeszcze wyższe i to nawet o 35%, gdyż trzeba będzie zastosować zarówno wzmocnione fundamenty, jak i ściany piwniczne, a do tego wszystkiego trzeba również postawić na mocniejszą izolację termiczną i przeciwwilgociową. Jednocześnie budowa domu podpiwniczonego wymaga przeprowadzenia badań geotechnicznych, co pozwoli ocenić opłacalność inwestycji. Należy zastosować analizę dotyczącą rodzaju i nośności gruntu, ale też sprawdzić wysokość wód gruntowych. W ten sposób zapobiega się osuwaniu zbocza. Koszt badania jest uzależniony np. od ilości odwiertów. Jeżeli wyniki badań będą pozytywne, to można zdecydować się na budowę, przy czym zalecana jest niwelacja, czyli wyrównanie terenu. Zabieg ten polega na usunięciu nadmiaru ziemi czy też jej uzupełnieniu. Na początek należy oczywiście dokonać pomiarów przy pomocy urządzeń geodezyjnych, a więc niwelatorów. Dzięki nim można określić różnicę w wysokości pomiędzy danymi punktami. Potem praca jest już stosunkowo prosta, gdyż usuwa się nadmiar ziemi i zasypuje ewentualne zagłębienia. Pamiętajcie, że niwelowanie terenu można przeprowadzić dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę, które nadal obowiązuje, a w przypadku domów do 70 m2 po zgłoszeniu budowy. W innym przypadku Wasze działanie może zostać uznane za samowolę budowlaną.

Budowanie na tarasie

Płyty betonowe dla wzmocnienia terenu

Teren można wzmocnić poprzez zastosowanie płyt betonowych. Pozwalają na wyrównanie linii terenu, ale też wzmacniają powierzchnię. Nie generują też wibracji. Mogą służyć do wzmocnienia podłoża gruntowego pod fundament turbozespołu z bloków 5 i 6. Betonowe płyty pozwalają nie tylko na wyrównanie spadków, bo możecie z nich wykonać także podjazd czy po prostu przy ich użyciu utwardzić teren. Ich koszt nie jest wysoki, za to trwałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne, zmienne warunki atmosferyczne, czy wilgoć – już tak.

Jaki projekt domu wybrać na taką działkę?

Każdy inwestor musi pamiętać, że nie każdy dom można wybudować na takim terenie. Najlepiej wybrać projekt dopasowany do rodzaju działki. Zasadniczo nie należy stosować zbyt dużych asymetrii. Sprawdzają się proste domy na bazie prostokąta. Jeżeli spadek na działce jest duży, to rzeczywiście będziecie musieli wzmocnić fundamenty, co zwiększy koszty, ale jednak będziecie mogli pozwolić sobie na wybranie takiego projektu, który odpowiada Wam w 100%. Nie zapomnijcie jeszcze sprawdzić przed zakupem działki planu zagospodarowania przestrzennego, gdzie znajduje się wiele ważnych informacji. Mogą tam znaleźć się choćby zapisy dotyczące ograniczeń w wyborze projektu. Może być rekomendowany określony typ dachu czy samego pokrycia. W planie zagospodarowania przestrzennego często znajdują się informacje, czy w niedalekiej przyszłości w bliskiej lokalizacji Waszej działki nie jest planowana budowa drogi, szkoły czy hurtowni, co może spowodować, iż komfort korzystania z działki znacznie się zmniejszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.