Ogród

Budowa szklarni ogrodowej. Sprawdź, czego będziesz potrzebować

Marzą Ci się własne pomidory na śniadanie? A może marzysz o przydomowej uprawie sałaty i szpinaku? Sprawdź, o czym należy pamiętać podczas projektowania i budowy szklarni ogrodowej!

Dlaczego warto zdecydować się na zakup szklarni?

Surowy klimat i wciąż zmieniająca się pogoda sprawia, że uprawa niektórych warzyw w Polsce jest prawie niemożliwa. Przymrozki zaskakujące nas pod koniec maja, a także nagłe urwanie chmury mogłyby zniszczy wypielęgnowane sadzonki. Jedynym więc sposobem na wcześniejsze, a przy tym również obfite zbiory, jest budowa niewielkiej przydomowej szklarni. Jej przemyślana konstrukcja ochroni warzywa przed zmiennymi czynnikami zewnętrznymi, a także pozwoli na uprawę bardziej wymagających gatunków roślin. Decydując się na budowę szklarni warto również pamiętać o narzędziach do tego potrzebnych. Doskonale sprawdzi się wiertarka oraz zestaw wierteł, dzięki którym będziemy przygotowani na każdą ewentualność.

Tradycyjne szklarnie szklane – więcej wad niż zalet

Tradycyjne szklarnie były do niedawna bardzo modne, wiele osób samodzielnie stawiało je w swoich ogrodach, a do ich skonstruowania bardzo często wykorzystywało się stare okna. Jeszcze dziś możemy spotkać się z osobami, które w ten sposób chcą przedłużyć okres wegetacyjny owoców oraz warzyw lub uzyskać miejsce na ich uprawę. Takie konstrukcje są jednak wadliwe.
Pierwszą ich wadą jest ciężar – należy więc umieścić je na fundamentach, tak samo jak w przypadku gotowych szklarni szklanych. W związku z tym nie istnieje możliwość przeniesienia ich później w inne miejsce, co więcej, szkło bardzo łatwo może ulec stłuczeniu, a wymiana jednego fragmentu może przysporzyć niemałe kłopoty. Problem pojawia się także w momencie, kiedy potrzebujemy więcej miejsca – nie istnieje bowiem możliwość jej rozbudowy. Z pomocą przychodzi innowacyjne rozwiązanie, jakim jest szklarnia modułowa.

Modułowe szklarnie – nowoczesne rozwiązanie

Nowoczesne szklarnie z poliwęglanu wyróżniają się przede wszystkim lekkością konstrukcji. Co więcej, istnieje możliwość uzupełniania ich o dodatkowe moduły w momencie, kiedy zachodzi taka potrzeba. W ten sposób zyskujemy znacznie więcej miejsca na uprawę ulubionych owoców oraz warzyw! Szklarnie te możemy zakupić w gotowych elementach, które są banalne w złożeniu. Ponadto, zestawy ze szklarniami zawierają wszystkie niezbędne komponenty potrzebne do jej montażu.
Zakup szklarni wiąże się z niemałym wydatkiem, szczególnie wtedy, kiedy stawiamy na dużą konstrukcję. Szklarnia modułowa eliminuje ten problem! Wystarczy, że na początek kupimy znacznie mniejszą konstrukcję, a w kolejnych latach stopniowo będziemy ją rozbudowywać. W ten sposób nie wydamy jednorazowo dużej ilości pieniędzy. Wydłużenie szklarni poprzez dokupowanie modułów jest zatem nieocenioną zaletą tego typu rozwiązania, jeżeli zależy nam na niższych kosztach początkowych.

Wysoki komfort użytkowania

Bardzo często zdarza się, że miejsca dla owoców, ziół czy warzyw w szklarni starczy nam spokojnie przez jeden lub dwa sezony, jednak ze względu na chęć rozpoczęcia uprawy kolejnych gatunków, w kolejnych latach tej przestrzeni może zacząć brakować. W tym miejscu warto podkreślić, że segment przedłużający szklarnię modułową jest łatwy w montażu i nie sprawia on żadnych problemów.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie szklarni modułowej?

Kupując szklarnię modułową, warto zwrócić uwagę na jej rodzaj. Istnieje bowiem szereg różnych szklarń, a każda z nich przydaje się do innego rodzaju warzyw oraz owoców. Należy pamiętać również o odpowiednim doborze narzędzi, np. wiertarce posiadającej różne wiertła. Umożliwi nam to zmianę konstrukcji zgodnie z naszymi potrzebami oraz predyspozycjami działki.

Jeden komentarz do “Budowa szklarni ogrodowej. Sprawdź, czego będziesz potrzebować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.