Rodzina

Budujesz dom? Nie zapomnij o sejfie!

Znaczna część osób trzyma w domu cenne przedmioty, takie jak biżuteria, złoto lub srebro czy po prostu większa liczba gotówki. Niestety zdarzają się przykre sytuacje, w których złodziej włamuje się do domu i kradnie oszczędności całego życia. Istnieje jednak sposób na ograniczenie konsekwencji włamania, a jest nim zamontowanie w swoim domu sejfu, w którym będzie można trzymać wszelkie kosztowności.

Domowy sejf – gwarancja bezpieczeństwa majątku

Niestety nie każdy odpowiednio zabezpiecza swój dobytek. Zdecydowanie się na montaż sejfu podczas budowy domu lub zakupienie go w późniejszym czasie jest bardzo rozsądnym rozwiązaniem. Sejf istotnie zabezpiecza przechowywane w nim przedmioty, dzięki czemu stają się niemalże całkowicie odporne na kradzież. Sporo zależy także od modelu samego sejfu. Nie trzeba od razu decydować się na najdroższy, jednak nie warto także wybierać najtańszego, gdyż może on być, delikatnie mówiąc, wysoce podatny na usterki.

Gdzie umieścić sejf w domu?

Decydując się na zakup przedmiotu, jakim jest sejf, należy wybrać odpowiednie miejsce, w którym zostanie on zamontowany. Często można spotkać się z montażem sejfu w ścianie, co faktycznie jest dość dobrym rozwiązaniem. Warto jednak pamiętać, by nie rzucał się on zanadto w oczy. W związku z tym warto zakryć go niewyróżniającym się obrazem krajobrazu lub portretem. Przed zakupem sejfu powinno się zwrócić uwagę na jego wielkość, gdyż będzie ona determinować miejsce, w którym będzie można go umieścić. Z reguły większe sejfy są bardziej przydatne dla właściciela, gdyż może on w nich umieścić więcej przedmiotów. Z drugiej strony, konieczne będzie wygospodarowanie odpowiedniej ilości przestrzeni na sam sejf. Do domu najczęściej włamują się osoby, które już wcześniej go odwiedziły, a więc sprzątaczki, ekipy montażowe czy wścibscy znajomi. Z tego właśnie powodu najlepiej umiejscowić sejf w pomieszczeniu, do którego te osoby nie będą miały codziennego dostępu.

 

Sejf do domu – jaki model wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli sejfów, które istotnie się od siebie różnią. Warto więc zwrócić uwagę na parametry, jakie będzie on oferował. Prawdopodobnie po odnalezieniu samego sejfu, złodziej spróbuje pokonać zabezpieczenia zamka. Jeżeli sejf został wyposażony w certyfikowane zabezpieczenia, istnieje bardzo nikłe prawdopodobieństwo, że uda się je pokonać. Rabuś może także próbować wyważyć drzwi. Wysokiej klasy sejfy wyposażone są we wzmacniane zawiasy i solidne rygle. Ponadto, wzmocniona metalowa płyta sejfu zapewni odpowiednią ochronę przed rozwierceniem, stawiając zaciekły opór nawet diamentowym wiertłom. Włamywacz może także spróbować wynieść cały sejf z zawartością, aby później dokonać jego otwarcia. Jest to kolejny powód, dla którego lepiej kupować większe i cięższe sejfy. Mogą one okazać się po prostu niemożliwe do wyniesienia. Niektóre z nich są także specjalnie kotwiczone w ścianie lub podłodze. Z tych właśnie powodów najlepiej jest kupować sejfy znanych producentów.

Montaż sejfu w ścianie – wskazówki

Zamontowanie sejfu w ścianie nie należy do skomplikowanych przedsięwzięć. Najlepszym rozwiązaniem będzie zaplanowanie miejsca na sejf jeszcze na etapie budowy domu, gdyż później może zajść konieczność dokonania pewnego remontu i przemeblowania. Ściana, w której znajdzie się sejf powinna być odpowiednio gruba (około 10 cm grubsza niż głębokość sejfu). Jeżeli nie posiada się takiej ściany w domu, warto rozważyć jej dobudowanie. Sam otwór w ścianie powinien być szerszy i wyższy niż sejf także o około 10 cm. Po wykonaniu otworu należy zagruntować całą przestrzeń. Oczywiście przed samym montażem dobrze jest zabezpieczyć drzwi i zamek sejfu przed potencjalnym uszkodzeniem i zabrudzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.