Ogród

Bylica – kiedy pyli

Bylica sprawia największy problem alergikom, ponieważ należy do grupy najbardziej uczulających chwastów. Dziś sprawdzimy, kiedy przypada okres największego pylenia bylicy i jak się uchronić przed alergią.

Czym jest bylica?

Bylica należy do grupy roślin wiatropylnych, liczących blisko trzysta gatunków. Większość bylic to chwasty, które porastają nieużytki. Wśród odmian licznie występujących w Polsce możemy wyróżnić bylice dwuletnie, austriackie, nadmorskie, miotłowe, polne, a także roczne, skalne, pospolite, polne oraz piołun.

Pyłki bylicy

Bylica, tuż po pyłkach traw oraz brzozy jest najsilniej uczulającym alergenem, powodującym zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek.

Alergia

Alergia to zespół objawów i reakcji organicznych, ukazujących nieprawidłową reaktywność wobec jednej lub kilku alergenów. Pod wpływem działania alergenów może dojść do pojawienia się zaczerwienienia, opuchlizny, dusznośli, kaszlu, biegunki, gorączki, a nawet wstrząs anafilaktyczny.

Unikanie bylicy może nie być do końca skuteczne, poniewaz wywołuje reakcje krzyżowe. Oznacza to, że zjedzenie na przykład surówki z warzyw w okresie jej największego pylenia również może spowodować atak alergii. Pyłki bylicy mogą również ukrywać się w warstwie kurzu na meblach domu, a nawet w oleju słonecznikowym!

Objawy alergii na bylice

Do objawów, na które cierpią alergicy to najczęściej katar sienny, swędzenie nosa i spojówek oczu, kichanie, zmiany skórne, duszności oraz bóle głowy. Rzadziej pojawiają się wymioty oraz biegunka. Niestety, z alergii nie można wyleczyć się całkowicie, a jedynie próbować złagodzić objawy.

Zażywanie leków antyhistaminowych oraz przeciwalergicznych oraz unikanie miejsc pylenia powinno pomóc. Dla tych, którzy mają dość brania lekarstw poleca się odczulanie.

Kiedy pyli bylica

Najsilniejszy okres pylenia bylicy przypada na sierpień, chociaż niektóre byliny wieloletnie kwitnące wiosną pylą już od maja. Kwitnienie bylicy przypada na trzecią dekadę lipca w południowo zachodniej oraz południowo wschodniej części kraju, a trwa od 5 do 7 dni.

Źródło: www.odzyskaj.eu

Jeden komentarz do “Bylica – kiedy pyli

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.