Czas wolny

Ceramika handmade. Ozdoba i funkcjonalność w jednym

Naczynia ceramiczne są od wieków wykorzystywane przez człowieka. Od zarania dziejów pełnią nie tylko funkcję stricte użytkową, służąc do serwowania napojów i posiłków, ale także dekoracyjną – pięknie prezentują się bowiem na półce, w witrynie, a także na samym stole. W ostatnich latach coraz więcej osób sięga po ceramikę handmade, poszukując w jej ramach jedynych w swoim rodzaju, artystycznych naczyń do codziennych zastosowań. Sprawdźmy, co warto wiedzieć o ceramice dekoracyjnej przez jej zakupem!

Czym jest ceramika dekoracyjna? Co wyróżnia ją na tle innych naczyń?

Ceramika ozdobna, jak sama jej nazwa wskazuje, pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Dostępne w jej ramach naczynia ceramiczne mogą posiadać zarówno typowe kształty, jak i wyróżniać się na tle klasycznych akcesoriów kuchennych bardziej oryginalnymi formami oraz ciekawszym designem. Łączy je natomiast ozdobny charakter – takie naczynia przepięknie bowiem wyglądają, są oryginalne, a także jedyne w swoim rodzaju. Większość z nich jest bowiem tworzonych ręcznie przez lokalnych artystów, których talentowi i pracy zawdzięczają swoją niepowtarzalność.

Takie naczynia ceramiczne mogą pełnić funkcję wyłącznie ozdobną i nie nadawać się do normalnego użytkowania lub łączyć w sobie obydwa przeznaczenia – być zarówno dekoracją kuchni lub jadalni, jak i umożliwiać korzystanie z nich w standardowy sposób. Zwłaszcza te drugie akcesoria są chętnie wybierane przez współczesnych klientów, którzy zwracają uwagę nie tylko na to, co jedzą i piją w ciągu dnia, ale także, w czym podawane są ich posiłki. Naczynia ceramiczne handmade pozwalają przemienić zwykły posiłek w niezwykłe doznanie dla wszystkich zmysłów, wprowadzając do codzienności jeszcze więcej przyjemności i satysfakcji.

Jak dbać o ceramikę handmade, by służyła latami?

Choć ręcznie robiona ceramika wykonana jest z trwałych materiałów, wymaga też odpowiedniej pielęgnacji. Tylko w ten sposób zachował swoje walory przez długi czas. Pierwszym krokiem jest stosowanie się do zaleceń producenta dotyczących mycia i użytkowania naczyń. Wiele wyrobów jest malowanych specjalnymi farbami i pokrywanych delikatnym szkliwem, przez co mogą nie być odporne na intensywne środki stosowane w zmywarce. Dlatego najlepiej myć je ręcznie przy użyciu delikatnych detergentów oraz miękkiej gąbki, aby uniknąć powstawania rys.

Cenne naczynia należy również przechowywać w miejscach, gdzie nie będą narażone na przypadkowe uszkodzenia. Szafki czy półki powinny być poza zasięgiem dzieci i zwierząt. Jeśli jest to ozdoby, które pełnią funkcję dekoracyjną, dobrze jest umieścić je na wyeksponowanym podeście. W ten sposób będą mogły cieszyć oko, a jednocześnie nie będą narażone na ryzyko upadku i rozbicia. W przypadku naczyń użytkowych pamiętajmy, aby nie wystawiać ich na gwałtowne zmiany temperatury. Niektóre wyroby mogą bowiem ulec pęknięciu, jeśli będą wstawione bezpośrednio do gorącego piekarnika czy zamrażarki.

Jakie naczynia ceramiczne warto kupować? Na co zwracać uwagę?

Spore zainteresowanie ceramiką dekoracyjną zaowocowało szerokim wyborem zaliczanych do niej akcesoriów. Najszerszy ich wybór znaleźć można oczywiście w internetowych sklepach specjalizujących się w sprzedaży produktów ręcznie robionych. W ich ofercie znajdziemy takie poszukiwane naczynia ceramiczne, jak m. in. kubki, talerze, patery, podstawki, a także liczne ozdoby i dekoracje.

Chcąc korzystać z naczyń w standardowy sposób, należy uprzednio sprawdzić, czy dany produkt może mieć styczność z wysoką temperaturą oraz produktami spożywczymi. Aby zapobiec zniszczeniu naczynia, należy zapoznać się także z zalecanym sposobem jego mycia – w większości przypadków naczynia ceramiczne powinny być bowiem myte ręcznie, delikatnymi płynami do naczyń. Warto stosować się do tych zaleceń, aby nie zniszczyć naczynia i aby zachowało swoją bogatą kolorystykę przez długi czas.

Kupując ręcznie robione naczynia ceramiczne, stajemy się właścicielami unikalnych, jedynych w swoim rodzaju elementów, których znakiem rozpoznawczym jest ich niepowtarzalność. Warto mieć to na uwadze, wybierając kilka takich samych elementów, które mogą delikatnie różnić się między sobą jeśli chodzi o kolor, wzór czy samą formę. Te subtelne, ale zauważalne różnice są bowiem jednym z wyróżników ceramiki handmade oraz świadczą o jej wyjątkowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.