Budowa i remont

Cięcie betonu – jakie narzędzie wybrać?

Beton jest bardzo twardym materiałem, który cechuje niezwykła odporność na uszkodzenia mechaniczne. Zatem jest często wykorzystywany w budownictwie. Jednak największym problemem jest jego cięcie. Tak naprawdę procedura podczas cięcia betonu jest bardzo skomplikowana i wymaga od fachowca specjalistycznej wiedzy, jak i dużego doświadczenia. W swojej pracy fachowcy używają również niezawodnych ściernic, które również pełnią bardzo ważną rolę.

Narzędzia – bo materiał ma znaczenie

Na pierwszy rzut oka beton wydaje się być materiałem niemal niezniszczalnym. Jest to materiał budowlany, który przez wiele lat ulegał modyfikacjom. Dzięki temu stał się coraz twardszy i odporniejszy. Cięcie betonu jest zatem bardzo trudne i wymaga specjalnie skonstruowanych narzędzi do obróbki betonu. Tutaj największe znaczenie ma materiał, z którego zostały one wykonane. Najlepiej sprawdzają się takie, które budowane są na bazie diamentu syntetycznego. Dobrej jakości są również narzędzia z domieszkami węgla, krzemu, czy niklu. Jeżeli struktura betonu jest najtwardsza warto zastosować narzędzia o konstrukcji miękkiej. Niekiedy konieczne jest ostrzenie narzędzi, dzięki którym można bardziej precyzyjnie wykonać całą pracę. W tym przypadku zastosowanie mają specjalistyczne kamienie ostrzące.

Profesjonalny sprzęt do cięcia betonu

Sprzęt, który sprawdzi się podczas cięcia betonu musi być niezwykle trwały i odporny. Pomimo tego, że wielu producentów reklamuje wiertarki jako sprzęt do betonu, to trzeba pamiętać, że klasyczna wiertarka może wywiercić dziurę w betonie, natomiast absolutnie nie sprawdzi się podczas jego cięcia. Tutaj konieczne jest zastosowanie specjalistycznego sprzętu. Wiertarka lufowa z otwornicą zapewnia stabilne prowadzenie, a jednocześnie poradzi sobie z cięciem betonu. Tutaj warto zwrócić uwagę na konstrukcję najwyższej jakości.

Bruzdownica – do cięcia betonu pod instalacje

Jednym z narzędzi, a w zasadzie elektronarzędzi, dzięki którym można ciąć beton niewątpliwie jest bruzdownica. Dzięki niej można wykonać wszelkiego rodzaju wgłębienia pod kable, rury, czy też przewody. Taka praca wymaga precyzji, zwłaszcza jeśli trzeba założyć nową instalację bądź wymienić starą. Zatem wycięte otwory powinny być bardzo równe, a jednocześnie gładkie. Tutaj warto zastosować profesjonalne ściernice, które wygładzą brzegi i pozwolą pozbyć się resztek zbędnego materiału po cięciu.

Młotowiertarka do cięcia betonu

Młotowiertarka jest to elektronarzędzie, które poradzi sobie z naprawdę twardym betonem, nadaje się także do kucia betonu, czy też wykonywania w nim otworów. Wymaga ona jednak siły podczas prowadzenia. Niewątpliwie zaletą jest pneumatyczne wspomaganie. W ten sposób można zdecydowanie zaoszczędzić energię, a nacisk siły wiertła będzie dużo większy. Sprawdzi się także kątownik z tarczą diamentową, jednak wymaga on umiejętnego prowadzenia.

Cięcie betonu na mokro i sucho – jakie narzędzia wybrać?

Tarcze diamentowe mogą mieć oznaczenia dotyczące stosowania chłodzenia. Do tego celu wykorzystuje się wodę. Jest to tzw. cięcie na mokro. Również popularną metodą jest cięcie betonu na sucho. Owszem są dostępne również uniwersalne tarcze, które sprawdzą się do obu metod cięcia. Warto jednak zastanowić się, które cięcie sprawdzi się lepiej. Trzeba też znać korzyści z cięcia na mokro. Przede wszystkim cięcie na mokro zapewnia wyższe parametry pracy, a także zwiększa prędkość cięcia. Nawet pracując ze szlifierką kątową należy chłodzić tarcze, co zdecydowanie zwiększa jej wydajność. Z kolei cięcie na sucho wydaje się nie być tak precyzyjne. Dużą rolę odgrywa tutaj również ściernica. Powinna ona być diamentowa, gdyż jest najbardziej wytrzymała. Pozwala na znaczne wygładzenie chropowatej powierzchni. Najlepiej zastosować niezawodne ściernice, które niewątpliwie zapewniają precyzyjną pracę.

Cięcie betonu nie jest łatwą pracą, zatem bądźmy szczerzy, wymaga zatrudnienia profesjonalistów. Dzięki temu nie musimy obawiać się, że praca zostanie wykonana w nieodpowiedni sposób. Specjaliści znają odpowiednie techniki, ale i potrafią posługiwać się dedykowanymi do tego celu narzędziami, takimi jak tarcze diamentowe i ściernica o odpowiedniej granulacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.