Budowa i remontWnętrza

Co musisz wiedzieć przy wyborze drzwi?

Drzwi w wystroju mieszkania są bardzo ważnym elementem stanowiącym stylowy dodatek. Warto zaopatrzyć się w drzwi, które będą w stanie przetrwać kilka lat. Jak wybrać drzwi, które będą długo służyły, a jednocześnie będą na tyle oryginalne i nowoczesne, że pasować będą do wielu aranżacji mieszkania lub domu?

Drzwi modułowe czy płaskie? – jaka konstrukcja lepiej sprawdzi się w mieszkaniu?

Drzwi modułowe są konstrukcją poszczególnych paneli wkładanych pomiędzy dwie pionowe ramiaki. Górny i dolny panel są tzw. poprzeczką, czyli elementem spajającym całą kompozycję. Dzięki takiemu układowi, możliwe jest stworzenie dowolnego schematu w drzwiach. Jest również możliwość włożenia szyby między ramy, która powinna się mieścić w grubości 4 mm. To doskonała opcja, jeśli chcemy doświetlić pokój, w którym te drzwi zostaną zamontowane. Moduły w drzwiach nadają im stabilności poprzez równoległy montaż wraz z elementami konstrukcji drzwi. Masywności ramy nadaje im brak listwy przyszybowej.

 

Drzwi płaskie są to drzwi które wydają się optycznie lżejsze od modułowych. Również to sprawia wrażenie mocnych, stabilnych drzwi. Na ich budowę składa się ramiak wykonany ze sklejki bądź płyty MDF. Dodatkowo drzwi płaskie obłożone są płytą HDF i okleiną dekoracyjną. W drzwiach tych stosuje się wypełnienia na zasadzie “plastra miodu” lub płyty wiórowo- otworowej. Ma to na celu redukcję ciężaru skrzydła. Jednak standardowe wypełnienie, jakim jest plaster miodu nie daje dobrego wygłuszenia. Płyta wiórowo-otworowa to nieco droższe rozwiązanie, natomiast to wypełnienie oferuje znaczą stabilność skrzydła oraz wzmożoną dźwiękoszczelność. Drzwi w tej konstrukcji są cięższe, ale mniej podatne na odkształcenia.

Zatem jakie drzwi są lepsze?

Przeciętny konsument poszukuje po prostu dobrych drzwi. Nie zawsze jest to osoba znająca tematykę, a jedynie polegająca na opinii innych. Przy wyborze drzwi warto znać chociażby podstawy. Drzwi modułowe są bardziej masywniejsze od płaskich przez co lepiej sprawdzą się w drewnianych aranżacjach mieszkania. Natomiast drzwi płaskie, z płytą wiórowo-otworową, będą doskonałe do pokoju dziecięcego, ze względu na możliwe ubicia.

Drzwi Salerno drzwi płaskie
Źródło: https://www.invado.pl/, Drzwi Salerno drzwi płaskie

Rodzaj okleiny

To czym okleimy nasze drzwi zależy tylko od naszych preferencji. Są trzy rodzaje oklein drzwi wewnętrznych:

  • jednokierunkowa z usłojeniem wertykalnym (pionowym);
  • jednokierunkowa z usłojeniem horyzontalnym (poziomym);
  • dwukierunkowa z usłojeniem wertykalnym i horyzontalnym.

Rodzaj okleiny można zastosować wyłącznie na drzwiach płaskich, ponieważ konstrukcja skrzydeł modułowych umożliwia tylko mieszane usłojenie. W zależności od wystroju mieszkania i rodzaju podłogi można dopasować odpowiednie drzwi do wzoru np. paneli.

Dodatki

Skoro mamy już wybrane skrzydło, odpowiednią ramę i okleinę, nie możemy zapominać o jakże ważnym elemencie, jaki jakim jest klamka. Przy wyborze drzwi należy nie tylko sugerować się dopasowaniem skrzydła do wystroju mieszkania, ale i pasującą do niego klamką. Na rynku możemy spotkać coraz to bardziej designerskie kształty i kolory. Zdecydowanie modne są teraz klamki kwadratowe. Przy zakupie należy pamiętać by dobrać kolorystycznie również nakładki na zawiasy. Szeroki wybór drzwi wewnętrznych i dodatków możesz znaleźć na stronie https://www.invado.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.