Budowa i remont

Co warto wiedzieć o nasadach kominowych?

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat nasad kominowych? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Przedostawaniu się powietrza do komina należy przeciwdziałać, do czego służą między innymi nasady kominowe. Zapewniają one właściwy ciąg, chronią przed ciągiem wstecznym, opadami atmosferycznymi. Nie trzeba też martwić się o to, że jakiś ptak uwije sobie gniazdo i przyczyni się do niedrożności komina.

Po co komu nasady kominowe?

W celu zwiększenia efektywności wentylacji grawitacyjnej i ciągu w kominie stosuje się nasady kominowe. Ich brak może doprowadzić nie tylko do nieprawidłowej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach, ale też do ciągu wstecznego w kominie. Wszystko to przyczynia się do obniżenia komfortu życia domowników i sprzyja powstawaniu wilgoci, nie mówiąc już o stratach ciepła i wzroście kosztów ogrzewania.

Niebezpieczny ciąg wsteczny w kominie

W przypadku każdego systemu grzewczego istotne jest zapewnienie naturalnego ciągu kominowego. Problem pojawi się w przypadku ciągu wstecznego, do czego dochodzi na skutek zanieczyszczonego, niedrożnego otworu kominowego. Zwężenie się wkładu umożliwia sprawne usuwanie spalin, które zaczynają się cofać i przedostawać do pomieszczeń. To z kolei stanowi realne zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i życia domowników.

Kiedy przydadzą się nasady kominowe?

Nasady kominowe mogą okazać się nie tylko potrzebne, ale wręcz niezbędne w niektórych przypadkach. Przykładem będzie budynek usytuowany na terenie narażonym na bezpośrednie działanie silnych podmuchów wiatru i to z różnych stron świata. Nasady kominowe montuje się także na kominach niskich, znajdujących się poniżej połaci dachu, o niewielkim przekroju. Jeśli komin jest otoczony wysokimi obiektami (budynki, drzewa), również powinno się wyposażyć go w nasadę kominową.

Jakie wyróżnia się nasady kominowe?

Wyróżnić można nasady kominowe stałe, obrotowe i samonastawne. Najtańsze i najprostsze w budowie są te pierwsze. Za wydajniejsze i jednocześnie droższe uznaje się modele obrotowe. Najskuteczniejsze są nasady samonastawne, chronią komin przed opadami atmosferycznymi, odstraszają ptactwo i inne szkodniki. Można też zdecydować się na nasady hybrydowe wzbogacone o silniki elektryczne wytwarzające ciąg.

Na czym polega montaż nasady kominowej?

Montaż nasady kominowej nie jest skomplikowany, ale najlepiej powierzyć to zadanie profesjonaliście. Konieczne jest podniesienie górnej części nasady z mieczem, sprawdzić czystość przewodu kominowego, wywiercić odpowiednie dziury w dachu. Wszystkie otwory muszą się ze sobą pokrywać – zarówno wywiercone, jak i te w podstawie nasady kominowej. Na koniec mocuje się nasadę do komina przy wykorzystaniu śrub.

Jeden komentarz do “Co warto wiedzieć o nasadach kominowych?

  • Nasady kominowe były w moim domu niezbędne ze względu na wiatry. Fachowcy wszystko zrobili i jesteśmy bardzo zadowoleni.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.