Budowa i remont

Czy warto kupić okna energooszczędne?

Okna energooszczędne już od lat stają się standardem. Zainteresowanie nimi jest wysokie, nie tylko wśród osób, którym zależy na ochronie środowiska. Korzyści z zakupu systemów energooszczędnych przekonują rzesze ludzi. Nadal zastanawiające jest, czy inwestowanie w rozwiązania, które teoretycznie przyczyniają się do oszczędzania energii, są faktycznie opłacalne i ile można w taki sposób zyskać w skali roku?

Okna energooszczędne, czyli jakie?

Nie istnieją konkretne parametry, które określiłyby, od kiedy mówimy o oknie energooszczędnym. Inaczej jest w przypadku okien do domów pasywnych. Te mają zdefiniowane restrykcyjne wskaźniki, które model musi spełniać, by uzyskać certyfikację. Można przyjąć, że mówiąc o oknach energooszczędnych, mamy na myśli systemy okienne, których zastosowanie w domu przyczynia się do oszczędności ciepła.

Izolacja termiczna

Głównym wskaźnikiem energooszczędności jest Uw, czyli przenikalność cieplna całego okna. Na jego wysokość mają wpływ przenikalność cieplna szyby (Ug) i ramy (Uf). Ciekawostką jest, że szyba mniej przepuszcza ciepło niż profile, dlatego okno im ma mniejszy udział ram w stosunku do szyb, tym będzie lepiej wypadało w kontekście termoizolacji. Okna typu fix maksymalizują udział szyby w stosunku do ramy. Mają one szereg wad i zalet, z którymi warto się zapoznać przed podjęciem decyzji o zakupie.

Jeśli chodzi o Ug, to będzie on tym niższy (korzystniejszy), im więcej warstw szkła zostało zastosowanych. Znacznie lepiej wypada szyba z pakietem trzyszybowym niż dwu. Jest to logiczne, gdyż grubsza warstwa będzie skuteczniej izolowała. Należy się jednak liczyć z tym, że wraz ze zwiększaniem ilości szyb, zwiększa się też waga okna, co może wymagać zastosowania wystarczająco wytrzymałych ram.

Na Uf największy wpływ mają: materiał, z jakiego zostały wykonane profile, liczba komór wewnątrz oraz substancja wypełniająca.

Wielu nieuczciwych sprzedawców, by zmylić klientów, podaje przy informacji o przenikalności cieplnej wskaźnik Ug, czyli wyliczony dla samej szyby. Jest to wprowadzające w błąd, gdyż nie możemy mówić o całym oknie, bez uwzględnienia przenikalności dla ram. Zawsze warto zwrócić uwagę, czy na pewno odczytujemy wskaźnik Uw.

Dobrze jest zbadać, czy wybrane okna przepuszczają dużą ilość ciepła i światła do środka z promieni słonecznych. To też będzie się przekładało na opłacalność inwestycji.

Oszczędność

Niemożliwe jest podanie konkretnej stawki, jaką można zaoszczędzić, wybierając opcję energooszczędną. Zależy to od wielu czynników. Wśród nich można wymienić: miejsce osadzenia okna, rodzaj montażu, klimat w miejscu zamieszkania, wybrane ogrzewanie oraz powierzchnię domu. Producenci okien zwykle wyliczają, że inwestując w pakiety o wysokiej izolacji termicznej, koszty zwracają się po upływie 3 do 6 lat. Do dodatkowych korzyści warto doliczyć wyższy komfort domowników, szczególnie w miesiącach zimowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.