Budowa i remont

Czy zakup pompy ciepła jest opłacalny?

Chcesz zamontować w swoim domu pompę ciepła, ale zastawiasz się, czy będzie to dla Ciebie dobre rozwiązanie? Czy zakup pompy ciepła jest opłacalny? Odpowiadamy w niniejszym wpisie.

Z jakiej przyczyny inwestorzy często decydują się na pompy ciepła? Przede wszystkim dlatego, że wielu z nich uważa, iż pompa ciepła jest bardziej opłacalna w porównaniu do innych rozwiązań, które wykorzystuje się do ogrzewania domu. Czy to prawda? Jaki jest koszt pompy ciepła, jej instalacji i eksploatacji? Szczegóły znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Ile kosztują pompy ciepła?

Standardowa pompa ciepła jest nie tylko bezobsługowym, ale i ekologicznym rozwiązaniem, które nie generuje żadnych odpadów i nie potrzebuje specjalnego miejsca. W tym ostatnim przypadku mamy na myśli konieczność przygotowania osobnego pomieszczenia na pompę ciepła. Do zalet pompy ciepła zalicza się również jej stosunkowo ciche działanie. Czy jednocześnie pompa ciepła jest bardziej opłacalna? Ile kosztuje pompa ciepła?

Jeśli interesuje Cię pompa ciepła cena uzależniona jest od wielu czynników. Na rynku możesz znaleźć zarówno tanie, jak i droższe rozwiązania. Oczywiście nie warto decydować się na te najtańsze, gdyż z reguły są to niskiej jakości urządzenia, które szybko ulegają uszkodzeniu. Nie polecamy oszczędzać na pompie ciepła, szczególnie jeśli zależy Ci na jej bezproblemowym, wydajnym i długim działaniu.

Oczywiście koszt pompy ciepła obejmuje nie tylko zakup urządzenia, ale i jego instalację. A zatem ostateczna cena będzie uzależniona również od rodzaju urządzenia. Aktualnie najdroższe pompy ciepła to modele gruntowe, które wymagają wykonania specjalnych odwiertów. Do najtańszych natomiast zalicza się pompy powietrza.
Ile zatem kosztuje pompa ciepła? Cena pompy ciepła, która sprawdzi się w domu o powierzchni 100 metrów kwadratowych, średnio wynosi minimum 10 000 zł. Do tego należy doliczyć montaż, co ostatecznie daje około 30 000 – 45 000 tysięcy złotych.

Pompa ciepła – cena eksploatacyjna

Dla wielu osób koszt pompy ciepła wraz z instalacją może wydawać się spory, jednakże gwarantujemy, że po pewnym czasie inwestycja się zwróci. Eksploatacja takiego urządzenia jest korzystna. Dzięki pompie ciepła możesz ogrzać cały swój dom oraz podgrzać wodę użytkową i jednocześnie nie zużywając na to zbyt dużo energii. Okazuje się, że koszty ogrzewania nieruchomości za pomocą pompy ciepła są dużo mniejsze w przeciwieństwie do innych sposobów – na przykład kotłów olejowych, ekogroszku czy pelletu.

Jeśli zatem zależy Ci na zmniejszeniu kosztów ogrzewania, gwarantujemy, że pompa ciepła będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Dodatkowo możesz zamontować panele fotowoltaiczne. Dzięki temu zyskasz darmowe źródło energii, a zatem skutecznie obniżysz również swoje rachunki za prąd.

Dobra gruntowa pompa ciepła może posłużyć wiele lat, o ile tylko instalacja pompy ciepła zostanie prawidłowo przeprowadzona. Jeżeli więc nie chcesz mieć później żadnych problemów z pompą ciepła, koniecznie skorzystaj z pomocy fachowców. Warto również pamiętać o regularnych przeglądach, aby powietrzna pompa ciepła sprawnie działała i mogła być wykorzystywana do przygotowania ciepłej wody użytkowej, dzięki czemu efektywność pompy ciepła będzie na wysokim poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.