Budowa i remont

Czym wyróżnia się tynk cementowy, do czego się go stosuje?

Chcesz się dowiedzieć kiedy należy stosować tynk cementowy i jakie ma właściwości? Zapraszamy zatem do lektury poniższego artykułu.

Rodzajów tynku jest wiele, ale najczęściej wybór pada na tynk cementowy, do którego dodaje się wapna budowlanego. Nie brakuje też producentów, którzy wzbogacają swoje produkty o różne dodatki uszlachetniające. Tynk cementowo-wapienny ma szerokie zastosowanie ze względu na swoje unikalne właściwości.

Jakie właściwości ma tynk cementowy?

Tynk cementowy służy do wykańczania powierzchni, stosuje się go także jako podłoże. W zależności od wybranej metody, może być on nakładany ręcznie lub za pomocą specjalnego urządzenia w postaci agregatu tynkarskiego. Powierzchnia zabezpieczona tynkiem cementowym jest chroniona przed działaniem wilgoci, poprawia się też jej akustyka. Tynk cementowy wyróżnia się dobrymi parametrami wytrzymałościowymi i paroprzepuszczalnością.

Czy warto wybrać tynk cementowy?

Tynk cementowy ma wiele zalet: elastyczność, paroprzepuszczalność, uniwersalność, odporność na działanie wilgoci. Powierzchnia wykończona tynkiem cementowym jest mniej podatna na pękanie, co stanowi kolejną zaletę. Na korzyść tynku cementowego przemawia wytrzymałość, trwałość, antykorozyjność. Pomimo wielu zalet trzeba też mieć na uwadze pewną wadę, a jest nią długi czas schnięcia.

Co warto wiedzieć na temat tynku cementowego?

Tynk cementowy występuje w formie sproszkowanej, wystarczy wymieszać go z wodą, co jednak trzeba zrobić w odpowiednich proporcjach. Zaletą  tego produktu jest duża wydajność, worek wystarczy do pokrycia powierzchni mającej aż piętnaście metrów kwadratowych. Może stosować go na dowolnym podłożu mineralnym i powierzchniach gipsowych. Nie sprawdzi jednak na podłoże z drewna, metalu czy tworzywa sztucznego.

Odpowiednie przygotowanie tynku cementowego

W zależności od przeznaczenia, tynk wapienny będzie miał inne proporcje cementu, wapna i piasku. Należy wobec tego określić najpierw, czy ma służyć jako narzut, obrzutka czy gładź/szlichta. Tynk musi zostać dobrze rozmieszany, do czego można użyć agregatu tynkarskiego, mieszadła czy mieszalnika lub betoniarki.

Jak kładzie się tynk cementowy?

Najszybciej, najprościej i najwygodniej nakłada się tynk cementowy maszynowo. Najpierw wykonuje się obrzutkę, a po jej całkowitym wyschnięciu przechodzi się do tynkowania właściwego. Tynk nakłada się partiami, wyrównuje i ściąga łatą. Następnie sprawdza się piony, poziomy i kąty powierzchni, po czym można przystąpić do obróbki łatą trapezową. Na koniec pozostaje wygładzenie tynku.

Jeden komentarz do “Czym wyróżnia się tynk cementowy, do czego się go stosuje?

  • Wybrałem przy budowie domu właśnie tyn cementowy. Mówiąc szczerze nie byłem do tego przekonany ale efekty są zachwycające 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.