Ogród

Dlaczego tuje schną od środka? Pielęgnacja

Tui nie można określić w kilku prostych słowach. Inaczej nazywa się je żywotnikami, a spotkamy je niemal w każdym, polskim ogrodzie. Są sadzone zarówno w donicach, jak i w ziemi.

Charakterystyka tui

Najczęstsze odmiany w naszych ogrodach to tuje olbrzymi, wschodnie i zachodnie. Rosną dobrze niemal w każdej glebie. Tuje nie mają specjalnych wymagań co do podlewania i nawożenia. Dobrze się czują w miejscach nasłonecznionych, a także w zacienionych. Tuje są w pełni mrozoodporne.

Tuje są roślinami z rodzaju zimozielonych drzew i krzewów z rodziny cyprysowatych. Wyróżniają się wiotkimi, gęstymi gałązkami, pokrytymi łuskowatymi, płaskimi liśćmi.

Sadzenie i podlewanie

Tuje sadzi się od kwietnia do października – lubią stałość, dlatego po zasadzeniu nie zmieniajmy im miejsca. Podlewanie świeżo posadzonych, młodych tuj musi być regularne przynajmniej przez pierwszy rok – rzadkie, ale obfite podlewanie ukierunkowane na ziemię, a nie na pędu.

Tuje, aby zachowały ładny wygląd muszą być regularnie przycinane, przynajmniej trzy razy na sezon. Pierwsze przycięcie powinno odbyć się na przełomie marca i kwietnia. Pędy skracamy o 1/3 ich całej długości. Kolejne cięcie, na takich samych zasadach powinno stać się w czerwcu. W sierpniu ostatni raz podcinamy tuje na długość około 1-3 centymetrów.

Choroby tui

Tuje nie są podatne na choroby, jednak ich zły stan zdrowia może objawiać się żółknięciem lub usychaniem. Nie zawsze jest to choroba lub szkodnik. Żółknięcie od środka może powstać w wyniku nieodpowiednich warunków – tuja może potrzebować innej gleby, bo ta ma zbyt mało związków mineralnych: magnezu i żelaza. Równie groźny dla roślin może być nadmiar tych składników.

Kolejnym powodem żółknięcia tui jest przesuszenie gleby. Aby temu zapobiec, jesienią należy obficie je podlewać, aby na zimę zmagazynowały odpowiednią ilość wody.

Rzadko, ale zdarza się, że żółknięcie spowodowane jest chorobami grzybowymi.

Fytoftoroza

Najsilniejsza odmiana grzyba atakująca rośliny iglaste. Jej objawem są zamarłe, brązowe pędy. Aby rozpoznać fytoftorozę, należy zeskrobać pierwszą warstwę kory – jeśli ma kolor czerwonobrązowy, nasze podejrzenia są słuszne.

Opieńkowa zgnilizna korzeni

Zarażone tuje tracą swój kolor, stają się pożółkłe i zamierają. Kora obumiera i pęka, odsłaniając nagie drewno. Pokrywa ją gruba warstwa białej grzybni. Choroba ta często dotyka tuje na działkach niedaleko lasów.

Źródło: http://www.domy-ogrody.com/pielegnacja-tuiDomy-Ogrody.com.

Jeden komentarz do “Dlaczego tuje schną od środka? Pielęgnacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.