Ogród

Dlaczego warto sadzić dęby?

Dąb jest drzewem słynącym z długowieczności. Sadząc go w ogrodzie można być niemal pewnym, że posłuży on kilku pokoleniom. Dąb jest symbolem wytrzymałości i siły – stare okazy wyróżniają się potężnym wyglądem, któremu pełni charakteru nadają skórzaste liście.

Kiedy sadzić?

Najlepszym terminem sadzenia dębu jest okres wiosenny, zanim jeszcze roślina zacznie swoją wegetację. Poza wiosną, dobrze sprawdzi się także jesień, gdy liście z drzew opadną już na ziemię. Dąb preferuje miejsca nasłonecznione oraz dość żyzną, wilgotną glebę. Susza może zaszkodzić nawet tym najbardziej wytrwałym i okazałym gatunkom.

Jak sadzić?

Dąb można zasadzić poprzez umieszczenie w ziemi dojrzałego żołędzia, bądź też, zakupić w szkółce leśnej, gotową już sadzonkę, a następnie wsadzić ją w wykopany wcześniej dół i przysypać ziemią. Młode drzewka należy regularnie i obficie podlewać. Można także użyźnić ziemię, poprzez dodanie do wykopanego dołku, niewielkiej ilości kompostu.

Różne gatunki

Istnieje wiele odmian dębu. Gatunki różnią się między sobą wymaganiami, uzależnionymi od środowiska z jakiego pochodzą. Do najbardziej cenionych zaliczyć można:

  • Dąb szypułkowy
  • Dąb bezszypułkowy

Obydwa gatunki wyrastają na wysokość kilkudziesięciu metrów, a ich kora zbierana jest wiosną przez licznych miłośników jej właściwości.

Kora dębu jest surowcem tego niezwykłego drzewa. Bogata w liczne garbniki, pseudogarbniki, flawonoidy, związki żywicowe oraz trójterpeny, stosowana jest jako środek wspomagający walkę z licznymi schorzeniami.

Działanie kory dębu

Dzięki dużej zawartości garbników, kora dębu ma przede wszystkim właściwości ściągające. Dawniej odwar z kory stosowany był w walce ze świerzbem, odmrożeniami, a także liszajami. Dziś jest pomocą w chorobach przewodu pokarmowego, w stanach zapalnych dziąseł, gardła, w upławach, żylakach odbytu oraz w oparzeniach, odmrożeniach i zewnętrznych krwotokach. Cenne są także dębowe żołędzie, które stosuje się jako pomocniczy środek leczniczy w homeopatii.

Czego potrzebuje dąb?

By dąb prawidłowo się rozwijał, mógł cieszyć oko swoją potęgą i dostojnym wyglądem, a także by korzystanie z jego nieocenionych wartości było możliwe, należy pamiętać o:

  • odpowiednim świetle – dąb tylko w młodym wieku znosi lekkie ocenienie;
  • podłożu i wodzie – dąb lubi ziemi wilgotne i żyzne;
  • cięciu – należy wycinać wyschnięte konary, najlepiej wczesna wiosną lub na zimę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.