Ogród

Dlaczego warto wykonać wertykulację?

Trawnik po zimie może nie być w dobrej kondycji, warto zadbać o niego już w pierwszych wiosennych miesiącach. Podstawowymi zabiegami, które przeprowadza się na trawnikach wczesną wiosną, jest sprzątanie pozostałości po jesieni, koszenie, wertykulacja i aeracja. Dlaczego ważne są te zabiegi i jak wpływają na trawę?

Co to jest wertykulacja?

Wertykulacja polega na zebraniu nadmiaru martwej materii organicznej, która gromadzi się na trawniku w ciągu całego sezonu koszenia i wzrostu źdźbeł. To też sprawdzony sposób na walkę z mchem w zacienionych i wilgotnych miejscach ogrodu. U podstawy pędów trawy pojawiają się zaschnięte fragmenty trawy, kawałki liści lub cząstki mchu. Osłabia to wzrost i krzewienie się murawy, utrudnia dostęp do składników pokarmowych oraz do wody. Wertykulacja ma na celu usunąć filc z trawnika. Najlepszym terminem na przeprowadzenie zabiegu jest wczesna wiosna, warto zrobić to po pierwszym lub drugim koszeniu. Trawa powinna być sucha i skoszona bardzo krótko.

Najważniejsze zalety wertykulacji

Celem wertykulacji jest zebranie nagromadzonego filcu. Dzięki temu trawa ma lepszy dostęp do promieni słonecznych, może rozkrzewiać się i ukorzeniać. Wpływa to także na dostęp do składników pokarmowych, które zostaną dostarczone przy pomocy nawozów wiosną i latem. Trawa, która jest odpowiednio pielęgnowana, lepiej rośnie i łatwiej radzi sobie z okresowym niedoborem wody. Źdźbła są bardziej odporne na pleśń śniegową, która jest najgroźniejszą chorobą grzybową trawy. Dodatkową zaletą zabiegu jest rozluźnienie warstwy gleby, dzięki temu powietrze trafia do strefy korzeniowej roślin.

Czym wykonuje się zabieg wertykulacji?

Podstawowym narzędziem do wykonania wertykulacji są grabie z gęstymi ząbkami. Nie daje to jednak takich efektów jak wertykulator. Urządzenie może przypominać elektryczną lub spalinową kosiarkę, którą przejeżdża się po trawniku. W małych ogrodach z powodzeniem można używać urządzeń ręcznych. Wertykulator wyposażony jest w ostrza, które tną trawę. Wysokość cięcia może być regulowana i zaleca się dostosować ją do rodzaju gleby, wieku trawnika i ilości filcu, który obecny jest na trawniku. Starsze trawniki można ciąć głębiej, optymalna głębokość to około 1,5 cm.

Załącznik:
Wertykulacja.jpg

Jak wykonać zabieg wertykulacji?

Jeśli wykonujemy zabieg przy użyciu sprzętu, powinniśmy ocenić stan trawnika. Na trawnikach, które zostały założone 2 lub 3 lata wcześniej, wystarczy jeden przejazd. Starsze trawniki, z większą ilością martwej materii organicznej u podstawy źdźbeł, wymagają większej liczby przejazdów. Więcej szczegółów znajduje się na stronie https://www.ogarnijogrod.pl/co-to-jest-wertykulacja-jak-i-kiedy-wykonac-wertykulacje/. Po zakończeniu prac z wertykulatorem należy wygrabić i zebrać pozostałości trawy.

Dalsza pielęgnacja murawy

Po wertykulacji trawnik potrzebuje nieco czasu, aby nabrać odpowiedniego wyglądu. Świeżo po zabiegu murawa nie wygląda zachęcająco, ale wkrótce zazieleni się i zagęści. W ciągu najbliższych dni trawnik powinien zostać potraktowany nawozem. Puste miejsca, które widoczne są po zimie, można wygrabić, spulchnić i dosiać tam trawy. Kolejnym zabiegiem, który warto przeprowadzić na trawnikach, jest aeracja. Polega ona na wycinaniu otworków w murawie. Jest to napowietrzanie trawników, dzięki temu rozluźnia się glebę, jest ona lepiej przygotowana do przyjęcia nawozów. Po aeracji trawnik szybciej się zagęszcza, rośliny mają ułatwiony dostęp do wody i składników pokarmowych. Napowietrzenie można przeprowadzić przy użyciu ręcznych aeratorów lub spalinowych i elektrycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.