Budowa i remont

Dobór i montaż napędów do bram

Automatyka bram jest aktualnie dziedziną coraz bardziej poznawaną przez Polaków. Wynika to z faktu, że automatyczne bramy coraz częściej umieszczane są na polskich posesjach. Warto wiedzieć, jaką bramę dopasować do warunków panujących na terenie przydomowym oraz jak powinien przebiegać prawidłowy montaż. Oczywiście, zajmą się nim monterzy, jednak warto wiedzieć, jakie prace nadzorować.

Jak dobrać napęd do bramy garażowej?

Wiele osób może się zastanawiać, jak dobierać napędy do bram garażowych i właśnie dlatego dobrze jest orientować się w podstawowych informacjach z tego zakresu. Przyszły użytkownik bramy powinien zastanowić się, ile średnio razy w ciągu dnia planuje otwierać bramę. Jest to bowiem związane z żywotnością automatu. Należy podać, ile cykli wykona się na dobę i uśrednić tę liczbę przez na przykład jeden tydzień. O wartości tej warto poinformować sprzedawcę albo montera. Następna kwestia to sprawa stricte techniczna. Otóż, na terenie, na którym ma znaleźć się brama należy przygotować ziemny przewód zasilający 230 V. Trzeba też pomyśleć o skrętce komputerowej, niezbędnej do działania fotokomórek. Nie bez znaczenia okazuje się ułożenie kabla pomiędzy końcowymi słupkami mocującymi bramę. Należy przemyśleć wymiary bramy i jej szacunkową wagę dla późniejszego poznania przedziału wagowego w specyfikacji automatu. W sklepie z automatyką dowiemy się, że większość bram dostępnych na rynku ma niską wagę w porównaniu do możliwości, jakie mają napędy do bram garażowych od wiodących producentów. Przyjmuje się, że standardowe wartości wagi dla bramy skrzydłowej to 20 – 50 kg/skrzydło. Typowa brama garażowa waży około 50 kilogramów, natomiast w bramie przesuwnej przedział wynosi od 150 do 200 kilogramów dla 4 – metrowej bramy.

Kiedy więc podane powyżej kwestie zostaną ustalone to użytkownik bramy musi odpowiedzieć sobie na jeszcze jedno pytanie. Dotyczy ono tego, z jakich funkcji bramy będzie rzeczywiście korzystać. Do pierwszej grupy zaliczają się funkcje bezpieczeństwa i zwiększające żywotność automatu, a do drugiej dodatkowe opcje sterownika. Na tej podstawie określa się swój późniejszy komfort korzystania z bramy. Zastanawiając się nad doborem konkretnego automatu należy też zwrócić uwagę na jego cenę. Warto wiedzieć, że ceny automatów uzależnione są od ich żywotności, funkcjonalności oraz od marki.

Montaż napędu do bramy garażowej

Prawidłowy montaż napędu do bramy garażowej domaga się przestrzegania pewnych kwestii technicznych. Wówczas wszystkie prace będą odbywały się w bezpiecznych warunkach, a brama zostanie założona bezbłędnie. Tym samym, doskonale będzie wywiązywać się z nadanych jej funkcji. Przede wszystkim, istotne jest to, aby każda brama automatycznie otwierana nie zacinała się podczas ręcznego otwierania. Automatyzacja otwierania nie pomoże pozbyć się problemów związanych z nieprawidłowym założeniem bramy i tego należy mieć świadomość. Należy unikać montowania bram na wzniesieniach, miejscach nierównych, czy biegnących ku górze. Utrudnia to montaż pod tym względem, że monterzy muszą korzystać z dodatkowego sprzętu, a na dodatek nadwyrężona jest praca automatyki. Doświadczony fachowiec montując napędy do bram garażowych jeszcze przed przystąpieniem do pracy musi upewnić się, czy wybrał zestaw w 100% pasujący do danej bramy. Dlatego musi dokładnie sprawdzić specyfikacje podane przez producenta. Każdy napęd powinien być dopasowany do obciążeń bramy,a więc do jej masy. W drugiej kolejności, należy sprawdzić siłowniki elektryczne pracujące na zewnątrz. Każdy z nich wymaga klasy szczelności minimum IP54. Najlepsza klasa to IP65. Kolejno, szczelność bramy nie może być zbyt niska, ponieważ nie będzie odporna na szkodliwe warunki pogodowe. Wspomniana klasa szczelności IP65 jest bardzo ważna. Dowodzi ona tego, że:

– siłownik nie poniesie szkód, kiedy jest do 15 centymetrów pod wodą, jednak nie dłużej niż przed kwadrans

– woda nie będzie oddziaływać w szkodliwy sposób, kiedy nastąpi zanurzenie w niej pod określonymi warunkami ciśnienia i czasu, czyli do 1 metra zanurzenia

– czas testów może wynieść 30 minut

– zanurzenie robi się na głębokość minimum 1 metra dołu urządzenia i przynajmniej 15 centymetrów do góry urządzenia.

Wszystkie urządzenia związane z bramą automatyczną powinny być zakładane przez profesjonalnych monterów. Dobiorą oni sprawdzone automaty i pewne będzie, że w przyszłości brama zadziała jak należy. Podczas montażu bramy automatycznej należy również sprawdzić stan otoczenia, na przykład pod kątem wiatru mogącego potencjalnie oddziaływać na bramę. Aktualnie wybiera się systemy niskiego napięcia, które są bezpieczne dla instalacji. Bezwzględnie należy ustalić, czy brama ma się otwierać na zewnątrz, czy do wewnątrz posesji. Warto też przemyśleć sposoby uruchamiania bramy. Użytkownik powinien ustalić, czy bramę będzie otwierać przy użyciu pilota zdalnego sterowania, klawiatury szyfrowej, czytnika kart, przycisków zewnętrznych, pętli indukcyjnych, fotokomórki, czy na przykład przy użyciu telefonu komórkowego GSM. Inną kwestią, o jakiej należy poinformować montera jest to, czy brama ma być dostępna dla gości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.