Budowa i remont

Dom modułowy – co to jest? Czy warto go budować?

Jeśli jesteś inwestorem, który marzy o własnym domu i jest na samym początku drogi decyzyjnej, zwróć uwagę na domy modułowe. Czym są? Z czego są budowane? Jak długo się je wznosi i ile kosztują? Podpowiadamy!

Dom modułowy – co to jest?

Dom modułowy to budynek całoroczny, który jest dużo tańszy i szybszy w realizacji niż dom wznoszony tradycyjną metodą murowaną. Początkowo wyglądały one jak kontenery, ale dziś wyglądem przypominają zwykłe domy. Konstrukcja domu modułowego wykonana jest z prefabrykatów stworzonych z keramzytobetonu. Osadzone są one na drewnianych elementach konstrukcyjnych. Równie dobrze dom modułowy może być wykonany w technologii szkieletowej.

Pierwszy etap tworzenia takiego domu odbywa się w fabryce, gdzie w hali produkcyjnej powstają moduły – prefabrykaty. Drugi etap odbywa się na działce, gdzie gotowe elementy trafiają ciężkim sprzętem, a następnie są montowane i składane w całość.

Szybkość budowy przyspieszają przede wszystkim ściany zewnętrzne, które wystarczy pokryć wodoodpornymi płytami OSB i tynkiem szlachetnym. Wizualnie taki dom będzie wyglądał jak tradycyjny dom.

Czy dom modułowy jest stabilny?

Wielu inwestorów żyje przekonaniem, że dom modułowy jest niestabilny. Nic bardziej mylnego. Konstrukcja domu modułowego jest trwale związana z gruntem. Dzieje się tak za sprawą fundamentów, na których montuje się konstrukcję. Nie ma więc obaw, że przy mocniejszym wietrze budynek runie niczym domek z kart.

Ile trwa i ile kosztuje budowa domu modułowego?

Budowa domu modułowego jest znacznie krótsza niż murowanie domu tradycyjnego. Łącznie trwa około 2-3 miesiące. Większą część zajmuje przygotowanie modułów w fabryce. Z kolei sam montaż to proces, który trwa kilka dni. Oczywiście przydadzą się dobre warunki atmosferyczne, niemniej jednak dom modułowy można wznosić przy niemal każdej pogodzie. W przypadku domu wznoszonego tradycyjną metodą murowaną, taki czas jest absolutnie nieosiągalny.

Jeśli natomiast ktoś zapyta o koszty, musi wziąć pod uwagę, że w ich skład wchodzi metraż, wielkość domu, liczba kondygnacji, transport modułów na budowę i samo ich wyprodukowanie. Szacuje się, że 1 m2 domu modułowego kosztuje minimum 1200-1500 zł. Za dom o powierzchni około 50 m2 trzeba więc zapłacić około 170-190 tys. zł netto. W tę kwotę oczywiście nie jest wliczony koszt zakupu działki.

Podsumowując, dom modułowy to błyskawiczna realizacja, która może się odbywać niezależnie od pogody. Jednocześnie gwarantuje stabilność i trwałość wykonania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.