Budowa i remont

Domek letniskowy: teraz możliwy bez pozwolenia

Jeśli marzy Ci się mały domek letniskowy, a nie masz nadprogramowych funduszy ani przestrzeni na budowę i najzwyczajniej w świecie nie możesz sobie pozwolić na daczę nad jeziorem – jest inne rozwiązanie: domki letniskowe bez pozwolenia!

Domki letniskowe bez pozwolenia 2022

Od stycznia 2022 roku przepisy przewidują bowiem możliwość postawienia na działce pod miastem, albo innej przestrzeni, którą dysponujemy, nie tylko garażu, wiaty czy altanki ogrodowej. Możemy zbudować także własny drewniany domek! I to bez pozwolenia!

Domek letniskowy nadal wymaga od nas zgłoszenia do organu administracji architektoniczno-budowlanej (starosty lub – w przypadku miasta na prawach powiatu – do prezydenta miasta). Nowelizacja przepisów prawa budowlanego i ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym pozwala jednak wybudować na działce wiatę, altanę ogrodową bez fundamentów, garaż oraz domek letniskowy do 70 m2 bez pozwolenia. Trzeba tu zwrócić uwagę, że jeszcze rok temu dozwolony metraż na przykład drewnianego domku letniskowego wynosił 35 metrów kwadratowych. Tak więc pojawiły się kompletnie nowe perspektywy wykorzystania posiadanego terenu.

Plan budowy domku letniskowego i jego wykonanie

Planując budowę domku letniskowego nie trzeba się faktycznie starać o profesjonalne budowlane pozwolenia, jednak w specjalnym formularzu należy wskazać rodzaj, zakres, sposób wykonania oraz termin rozpoczęcia robót budowlanych, a także oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Domki letniskowe bez pozwolenia nie są uznawane za budynki mieszkalne, zaliczamy je więc do budynków rekreacji indywidualnej.

Domki letniskowe, a w szczególności drewniane domki letniskowe, z roku na rok cieszą się rosnącym wciąż zainteresowaniem. Dlatego też należy pamiętać, żeby nieco wcześniej zaplanować prace związane z ich zbudowaniem. Warto dobrze przemyśleć kształt oraz rozmiar przestrzeni, którą mamy do zagospodarowania.

Drewniany domek to idealny sposób na spędzenie wolnego czasu. W zależności od wybranego modelu – możemy według własnych upodobań zagospodarować wnętrze z antresolą lub bez, ale i – w większości modeli – spory lub mniejszy taras. Jest to dość istotne dla wszystkich, którzy lubią sami zorganizować zieloną przestrzeń wokół miejsca przeznaczonego do wypoczynku.

Domki letniskowe bez pozwolenia nie generują może aż tyle formalności co dotychczas, ale z całą pewnością musimy pomyśleć o dostępności materiałów oraz – a może przede wszystkim – terminarzach ekipy wykonawców. Nie każdy z nas ma przecież w sobie „smykałkę” Budowniczego z popularnej kreskówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.