Ogród

Drzewko bonsai – wszystko co musisz wiedzieć

Drzewko bonsai to niewątpliwie ozdoba każdej kolekcji roślin. Po bonsai sięgają nie tylko miłośnicy roślin, ale także osoby zauroczone tymi wyjątkowymi drzewkami. Sztuka bonsai jest intrygująca i bardzo niezwykła. Pielęgnacja drzewek wymaga wiedzy i zaangażowania. Obowiązują tu określone reguły, które konsekwentnie trzeba stosować. Mimo tego bonsai cieszą się ogromną popularnością. Wszelkie trudy związane z pielęgnacją drzewek wynagradza ich wyjątkowy, piękny wygląd. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, zapoznaj się z informacjami, które prezentujemy poniżej. W tekście znajdziesz wiele praktycznych porad i wskazówek, jak postępować z drzewkami bonsai.

Co to jest drzewko bonsai?

Czy bonsai to po prostu karłowate drzewo? Chcesz wiedzieć więcej o sztuce bonsai? Jest to sztuka miniaturyzacji drzew i krzewów, która pochodzi z Chin. W sztuce bonsai wyróżnia się praktyczną znajomość technik, wiedzę na temat wymagań drzewa, a także zdyscyplinowanie i troskę o dany okaz. Formowanie drzewek bonsai wymaga także wyczucia artystycznego. Przydaje się ono do odpowiedniego kształtowania drzewka, dobierania doniczki i aranżowania otoczenia wokół rośliny. Samo słowo bonsai nie ma odpowiednika w języku polskim. Składa się ono z dwóch członów: „bon” – co oznacza płaska taca lub pojemnik i „sai” – roślina (lub kilka roślin). W formie bonsai uprawiane są gatunki drzew i krzewów o zdrewniałych pędach. Najbardziej cenione są bonsai z drzew długowiecznych. Wykorzystywane jest takie drzewo jak na przykład dąb, sosna, cis, świerk i jałowiec.

Jakie drzewa na bonsai?

Do uprawy miniaturowego drzewa dobrze sprawdzą się prawie wszystkie gatunki drzew i krzewów, które naturalnie występują w Polsce. Możesz wykorzystać takie rośliny jak dąb, lipa, grab, buk, modrzew, różne rodzaje sosny. Nadają się także inne gatunki polskich roślin. Jeśli pragniesz uprawiać bardziej tradycyjne bonsai, piękne drzewka powstają z gatunków japońskich i chińskich. Dostępne są odmiany ozdobne, które są specjalnie dedykowane dla sztuki bonsai.

Pielęgnacja drzewka bonsai

Pielęgnacja bonsai jest bardzo wymagająca. Zależy przede wszystkim od typu rośliny, którą uprawiasz. Jeśli chodzi o formowanie roślin, kluczem jest naśladowanie tego, jak działa natura. Naśladowanie tych procesów pomaga nadać odpowiedni kształt i zachować miniaturową formę. Drzewka muszą być regularnie przycinane, także jeśli chodzi o korzenie. Odpowiednio pielęgnowane drzewko bonsai odwdzięczy się swoim wyjątkowym wyglądem. Pielęgnacja roślin zależy też od tego, czy hodujesz drzewko od nasionka, czy kupiłeś gotowy egzemplarz w sklepie. Prawdziwe bonsai wymagają wiele pasji i zaangażowania.

Style drzewek bonsai

Jeśli chodzi o sztukę bonsai, wyróżnić w niej można liczne style, według których kształtowana jest roślina. Bonsai może być pojedyncze lub składać się z nawet kilkunastu egzemplarzy, zasadzonych w dużej, płytkiej donicy lub płaskim pojemniku. Wyróżnić można na przykład styl pochylony i styl kaskadowy. Wielu zwolenników ma także styl leśny i styl tratwy.

Gdzie kupić drzewko bonsai?

Jeśli planujesz uprawę bonsai, masz kilka opcji. Możesz zdecydować się na uprawę drzewka od nasionka. Jest to opcja długoterminowa i wymagająca, ale bardzo satysfakcjonująca. Na początek jednak łatwiejsze do pielęgnacji będzie gotowe drzewko, które można kupić w odpowiedniej doniczce. Wybierając swój okaz, zwracaj uwagę na jakość rośliny. Tanie drzewa z marketów to produkty, które nie przetrwają zbyt długo, nawet jeśli będziesz o nie odpowiednio dbał.

Jeden komentarz do “Drzewko bonsai – wszystko co musisz wiedzieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.