Budowa i remont

Etapy wykonania posadzki anhydrytowej na ogrzewanie podłogowe

Samopoziomujące posadzki anhydrytowe są powszechnie stosowane zamiast wylewek cementowych. Żeby jednak rozwiązanie to dobrze spełniało swoją funkcję, należy odpowiednio wykonać wszystkie etapy położenia materiału, począwszy od wykonania podłoża pod wylewkę, aż do jej wylania. Poniżej opiszemy, jak prawidłowo wykonać poszczególne etapy.

Przygotowanie podłoża

Jest to etap, którego znaczenia nie wolno bagatelizować. Im dokładniej podłoże zostanie przygotowane, tym niższa będzie cena wylewki anhydrytowej w naszym domu. Poszczególne kroki, które należy podjąć, to:

  • Przygotowanie powierzchni pod styropian – musi być ona sucha i oczyszczona z pozostałości tynku i gruzu;
  • Wypełnienie i dokładne wyrównanie szczeliny i nierówności;
  • Ułożenie styropianu na zakładkę i szczelne dociśnięcie kawałków do siebie, co ograniczy powstawanie mostków termicznych. W miejscach poprowadzenia rur czy przewodów pierwsze warstwy styropianu należy dociąć do ich kształtu, a następnie pianować;
  • Montaż taśm dylatacyjnych o grubości co najmniej 8 mm, co pozwoli posadzce pracować podczas zmian temperatur. Elementy wystające ponad posadzkę trzeba zdylatować podwójnie;
  • Ułożenie pozostałych warstw ocieplenia,
  • Rozłożenie folii, której kawałki należy skleić ze sobą,
  • Rozłożenie rur grzejnych ogrzewania podłogowego, które mocuje się do warstwy styropianu tak, by nie unosiły się podczas zalewania, co 50-70 cm na prostych odcinkach i po 3 spinki na „zakrętach”.

Mężczyzna przygotowuje podłoże do posadzki anhydrowej

Kładzenie wylewki

Po przygotowaniu podłoża należy wyznaczyć górną powierzchnię wylewki. Jej grubość nie może być mniejsza niż 4 cm. Jeśli planujemy wylewkę na dużej powierzchni (ponad 50 m2), należy wykonać dylatacje pośrednie.

Następnie przystępujemy do rozlewania wylewki. Można do tego celu użyć agregatu lub zrobić to ręcznie, choć w tym drugim przypadku powierzchnię podłogi warto podzielić na pola o powierzchni 10-15 m2. Wylewanie zaczynamy od ściany najbardziej oddalonej od drzwi i wykonujemy je pasowo.

Kładzenie wylewki

Bezpośrednio po wylaniu wylewki należy ją odpowietrzyć. Można to zrobić np. za pomocą wałka kolczastego lub wykonanej z rurek „sztangi”. Odpowietrzanie prowadzi się wzdłuż i w poprzek pomieszczenia bez przerwy, aż do objęcia całej jego powierzchni.

Ochrona posadzki anhydrowej

Po wylaniu wylewki musi być ona chroniona przed działaniem słońca, przeciągów i wysokiej temperatury. Pomieszczenie należy dobrze wentylować, jednak nie można wspomagać suszenia dmuchawami. Dobrze położona wylewka anhydrytowa nadaje się do dalszych prac po upływie kilku dni, zaś po okresie 3-4 tygodni można ją w pełni użytkować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.