Budowa i remont

Fundamentowa płyta grzewcza i jej zalety

Płyta fundamentowa grzewcza nie tylko stanowi podporę dla całego budynku, ale również pełni dodatkową rolę. Stosunkowo niedawno na polskim rynku pojawiła się tak zwana ciepła płyta fundamentowa, doskonale sprawdzająca się przy budowie domu energooszczędnego. Czo owo rozwiązanie rzeczywiście jest tak korzystne, jak zapewniają jego dystrybutorzy i producenci? Jakie zalety ma ciepła płyta fundamentowa?

Czym jest płyta fundamentowa grzewcza?

Ciepła płyta fundamentowa jest połączeniem tradycyjnej płyty fundamentowej z nowoczesnym systemem grzewczym. Została stworzona przede wszystkim z myślą o redukcji wilgoci w budynkach. Dodatkowo zapewnia ona stabilną temperaturę, komfort cieplny i niższe koszty eksploatacji porównaniu z tradycyjnymi systemami ocieplenia. Można stosować ją w różnych projektach, począwszy od domów jednorodzinnych, po hale przemysłowe.

Jak to działa?

W płycie fundamentowej umieszczone są rury, układane są razem z siatką zbrojeniową, które tworzą zamknięte obiegi. Odbywa się w nich ruch powietrza napędzany wentylatorem, w który wyposażony jest grzewczy agregat. Powietrze trafia do nagrzewnicy elektrycznej lub wodnej i ociepla się do temperatury niezbędnej dla ogrzania płyty. Nośnikiem ciepła w systemie może być woda lub powietrze. W przypadku powietrza nie jest wymagany dostęp do rur, ponieważ nie ma ryzyka zniszczenia konstrukcji budynku na skutek wystąpienia nieszczelności. Jedyny element takiego systemu, który może wymagać ewentualnej naprawy, to agregat grzewczy. Dostęp do niego nie jest utrudniony, przez co możliwa jest szybka likwidacja awarii.

Ciepła płyta fundamentowa – zalety

Płyta fundamentowa grzewcza to doskonałe rozwiązanie dla budynków wznoszonych na podłożu o wysokim poziomie wód gruntowych. Jest ona posadowiona na stosunkowo małej głębokości. Równomiernie przenosi obciążenie budynku na podłoże, przez co sprawdza się w przypadku gruntów podatnych na osiadanie i o małej nośności. To jednak nie wszystkie zalety płyty fundamentowej. Należą do nich również krótszy czas budowy w stosunku do tradycyjnych fundamentów ławowych oraz ograniczenie robot ziemnych podczas budowy – która, co ważne, może się odbywać o dowolnej porze roku. Powierzchnia płyty fundamentowej jest na tyle równa, że bezpośrednio na niej można układać wykończenie – kafelki, wykładziny czy panele. Dzięki grubej warstwie styropianu w konstrukcji całego fundamentu, otaczającej płytę, zapewniona jest zwiększona izolacja cieplna. Dzięki temu system grzewczy w płycie fundamentowej jest bardziej wydajny i występują mniejsze straty energii. Co jednak kluczowe w przypadku płyty fundamentowej grzewczej, z powodzeniem może ona spełniać funkcję ogrzewania całego budynku, dodatkowo zapewniając izolację przeciwwilgociową. Na etapie budowy zapewnia możliwość osuszenia tynków i betonów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.