Czas wolny

Grill a ogród – jak zmniejszyć niebezpieczeństwo wybuchu pożaru?

Grillowanie we własnym ogrodzie zalicza się do największych rodzinnych przyjemności w sezonie wiosenno-letnim oraz na początku jesieni. Ze względu na konstrukcję urządzenia jest ono bezpieczne, ale całkowite zlekceważenie kilku ważnych zasad może grozić pożarem. Jak grillować bezpiecznie i zredukować takie ryzyko do zera? Oto garść wskazówek!

Regularne czyszczenie grilla

Z pewnością jedną z najważniejszych zasad bezpiecznego grillowania jest regularne czyszczenie urządzenia. Na ruszcie i pozostałych powierzchniach, szczególnie w przypadku pieczenia mięsa, obficie zbiera się tłuszcz. A ten, jak wiadomo, stanowi prawdziwą pożywkę dla płomieni. Przy rozpaleniu grilla może więc dojść do przykrej niespodzianki, gdy ogień zacznie zbyt mocno i szybko rozprzestrzeniać się po urządzeniu. Jego dokładne mycie przed każdym użyciem zapobiegnie takiej ewentualności.

Stabilne ustawienie grilla

Tak naprawdę wystarczy niewielkie, kompaktowe urządzenie, aby upiec na nim posiłek dla wielu osób. Trzeba jednak pamiętać, że mniejsze grille, zwłaszcza ustawione bezpośrednio na trawniku, charakteryzują się ograniczoną stabilnością. Wówczas wystarczy go lekko potrącić, aby rozżarzone węgle wylądowały na podłożu. Istnieje spore ryzyko pożaru, a z pewnością płomienie i żar nie obejdą się łaskawie z trawnikiem, który, w skrajnym przypadku, będzie wymagał zagęszczenia lub nawet założenia od nowa. W razie potrzeby więcej na ten temat można przeczytać pod adresem: https://www.lovethegarden.com/pl-pl/artykuly/trawnik/zakladanie-trawnika, jednak najlepiej po prostu ustawić grill w stabilny sposób i uniknąć takiego zagrożenia!

Grillowanie z dala od materiałów łatwopalnych

Równie istotną kwestię stanowi ustawienie grilla w odpowiednim otoczeniu. W pobliżu nie powinny znajdować się materiały łatwopalne, do których przecież zaliczają się między innymi wszystkie konstrukcje drewniane – w tym pokryte lakierem ławki, stoły i krzesła. Grillowanie może wydawać się w pełni bezpieczne, dopóki płomienie nie zaczną rozprzestrzeniać się w niekontrolowany sposób, a do tego wystarczy nagły zryw wiatru. Dlatego tak bardzo istotne jest bezpieczne ustawienie grilla z uwzględnieniem panujących warunków atmosferycznych.

Grillowanie bardzo rzadko kończy się pożarem, jednak warto zachować czujność i dołożyć wszelkich starań, aby do niego nie doszło, stale obserwując palenisko!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.