Wnętrza

Jak dobrać umywalkę do łazienki?

Łazienka to miejsce gdzie projektanci wnętrz mogą poszaleć. Sama jestem projektantem i muszę przyznać , że jest to moje ulubione pomieszczenie do projektowania.

Pomysł na łazienkę

Ogromny wybór materiałów w sklepach daje duże możliwości do zabawy ze stylami i pomysłami na łazienkę.

Ja zachęcam do odwagi i nietuzinkowych rozwiązań. Mając takie możliwości przecież nie musimy mieć łazienki takiej jak inni. Nie oznacza to, że wydamy dużo pieniędzy. Najważniejszy jest pomysł a czasem ta przysłowiowa wisienka na torcie. Warto go dobrze przemyśleć bo tu zwykle nie wystarczy przemalować ściany tylko w razie zmiany czeka nas kucie i duże kosztowne remonty.

Łazienka robimy zatem na lata i dążmy do tego, żeby podobała nam się zawsze i nie ważne są wtedy zmieniające się trendy na rynku. Uważam, że najgorsze w przypadku łazienki co możemy zrobić to właśnie patrzeć na trendy, bo one szybko się zmieniają i za rok nie będziemy już zadowoleni.

Kilka moich rad

Co zrobić, żeby łazienka podobała nam się latami?

  • Nie ulegać trendom
  • poszukać nie standardowych pomysłów
  • poszukać tego co nam się podoba a nie koniecznie wszystkim
  • być odważnym

Często żałujemy, że czegoś nie zrobiliśmy lub mogliśmy zrobić lepiej. Dlatego w przypadku łazienki również nie bójmy się co powiedzą inni, słuchajmy siebie i dorad co ze sobą zestawić jeśli mamy wątpliwości oczywiście projektantów.

Wymienię tylko kilka stylów które uważam warte są przeanalizowania:

  • łazienka marokańska
  • łazienka prowansalska
  • łazienka nowoczesna
  • łazienka industrialna
  • łazienka hamptom
  • łazienka retro

Style lubią się też przenikać , zachęcam do odwagi i nie bania się w łączeniu stylów np. retro z prowansją 😉 lub Bocho z hamptop (zrób to sam).

Dodatki w łazience

Umywalka ceramiczna muszka

Za te najważniejsze dodatki uważam armaturę a w niej umywalki, baterie łazienkowe i lampy, pojemniki stałe takie jak kubki, mydelniczki. Ręczniki, dywaniki i co będzie leżało na półce pozostawiam domownikom to przecież zawsze  można szybko zmienić. Kupujemy je najczęściej w dużych domach handlowych , w supermarketach, bo jest to szybka wygodna i tańsza opcja.

Jednak dodatki w łazience o których mowa to bardzo ważna rzecz i poświeciłabym im więcej zachodu w ich wyszukaniu.

Podpowiem, że takimi miejscami mogą być sklepy internetowe z rzeczami wykonywanymi przez artystów, rzemieślników. Dzięki temu mamy gwarancję oryginalności. Rzeczy wykonywane przez artystów mają „dusze”, swój niepowtarzalny charakter i styl, nietuzinkowość, mogłabym tak zachwalać i zachwalać. Gwarancję, że mamy rzecz unikatową, nie produkowaną na szeroką skalę a często tylko jedyny egzemplarz.

Mamy to szczęście , że mieszkamy w Polsce i tu rzeczy wykonywane przez artystów są często tanie. Ich wartość w innych  krajach często jest dwu lub trzy krotnie większa. Myślę tu np. o umywalkach, lampach, kubkach wykonywanych przez ceramików. Przedmioty te możemy dedykować pod daną łazienkę, ustalić z artystą kolor i ich wielkość. Umywalki ceramiczne i lampy są tu dobrym przykładem.

Umywalka jako wisienka na torcie

Umywalka ceramiczna rumianek

Widziałam kilka umywalek ceramicznych wykonanych ręcznie w dobrych salonach łazienkowych, gdzie są pokazywane promując danego artystę. Skoro duże szanujące się salony łazienkowe nie boją się sprzedawać , a nawet promują ten produkt i artystę to myślę, że powinnam o nich napisać coś więcej.

Kiedy ktoś wejdzie do naszej łazienki, w której będzie umywalka wyglądającą jak dzieło sztuki lub rzeźba z galerii to mamy gwarancję, że zwróci na nią uwagę i wyrazi swój zachwyt. Bywa i tak, że cały projekt łazienki podporządkowany jest jednej rzeczy, w tym przypadku umywalce.

Jednak nie musi być też tak, że wszystko później musi do niej pasować. Umywalka sama jest wisienką na torcie i dodaje blasku.

Pytanie o funkcjonalność

Umywalki ceramiczne wykonane ręcznie są tak samo trwałe jak każde inne kupowane w sklepie. Poddane są wypałowi w 1100 do 1300 stopni C , a także szkliwieniu co daje gwarancję ich trwałości i nieprzemakalności. Powyginane kształty, odbite formy, rzeźbienia to ich atut, który jest nie do uzyskania w produkcji przemysłowej.

Kilka ich przykładów można znaleźć w linkach poniżej. Na pierwszej z poniższych stron możesz również kupić umywalki ceramiczne ze zdjęć zamieszczonych w tym artykule.

https://www.etsy.com/your/shops/Nastawka

https://www.facebook.com/nastawka/

https://www.instagram.com/nastawka_ceramics_shop/

Małgorzata Tylec, właścicielka firmy projektującej wnętrza i ogrody WOprojekt.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.