Jak należy układać parkiet?
Parkiety to popularne materiały wykończeniowe na podłogę wykonane z litego drewna, a dokładnie drewna drzew liściastych. Na parkiety wykorzystuje się takie gatunki jak: buk, brzoza, dąb, orzech, jatoba, czy jesion. Dziś podpowiemy, jak powinno wyglądać układanie parkietu i na jaki wzór można się zdecydować.
Wzory układania parkietu – jakie macie możliwości i jakich zasad należy przestrzegać?
Decydując się na parkiet w przedpokoju, salonie czy sypialni, trzeba wybrać nie tylko odpowiedni rodzaj, ale i wzór. Parkiet można układać na różne sposoby. Najpopularniejszym z nich jest układanie parkietu w jodełkę. Do wyboru jest pojedyncza, podwójna lub potrójna jodełka. Można też zdecydować się na cegiełkę, czy też szachownicę. Parkiet można tworzyć, wykorzystując jeden albo kilka gatunków drewna. W ten sposób można stworzyć bardziej efektowne wzory i różne odcienie na podłodze. Przy układaniu parkietu wilgotność podłoża nie może przekraczać 2%. Z kolei zawartość wilgoci w klepkach parkietowych nie może przekraczać 9%. Warto jeszcze zwrócić uwagę na poziom wilgotności w pomieszczeniu, który powinien oscylować na poziomie od 45 do 65%. Temperatura w pokoju, w którym układa się parkiet musi być w graniach od 18 do 22 stopni. Klepki należy rozpakować przed planowanym montażem w danym pomieszczeniu i powinny w nim pozostać 48 godzin, zanim rozpocznie się układanie parkietu. Gdy podłoże wymaga wyrównania można przed ułożeniem parkietu skorzystać z masy samopoziomującej. Istotne znaczenie ma fakt, że parkiet może być montowany prostopadle lub skośnie do linii okna.
Jak układać parkiet na kleju?
Po przechowaniu klepek można przystąpić do pracy i najpierw trzeba zainstalować podkładkę akustyczną albo termiczną na całej powierzchni podłogi. Na obwodzie konieczne jest pozostawienie szczeliny dylatacyjnej o grubości 10 mm. Klej należy nakładać na tył deski i układać parkiet, pozostawiając niewielkie szczeliny pomiędzy klepkami. Należy zaopatrzyć się w narzędzia do układania parkietu, a wśród nich młotek i kliny drewniane. Po ułożeniu parkietu należy go przeczyścić z resztek kleju. Po 7 lub 14 dniach można wykonać dodatkowe zabezpieczenie, czyli szlifowanie, lakierowanie i olejowanie.
Układanie parkietu metodą bez użycia kleju
Parkiet można układać także bez kleju. Jeżeli klepki wyposażone są w mechanizm zatrzaskowy, czyli pióro i wpust możliwy jest taki montaż. Przy tej metodzie układania nie są potrzebne dodatkowe narzędzia. Jej zaletą jest fakt, że można parkiet łatwo rozebrać czy też dokonać potrzebnych napraw.