Jak pielęgnować lilie w ogrodzie?
Wiele osób projektując swój ogródek decyduje się na posadzenie w nich kwiatów cebulowych. Pomimo tego, że nie kwitną zbyt długo, to jednak są rodzaje tych kwiatów, które mogą cieszyć nasze oczy od czerwca do sierpnia. Należą do nich lilie, które w naturze występują zarówno w Europie, Azji, jak i Ameryce w ponad 100 gatunkach. Lilie ogrodowe występują w kilku tysiącach odmian.
Lilie – co warto wiedzieć?
Wśród popularnych gatunków lilii ogrodowej znajduje się lilia azjatycka, o dużych rozłożystych, dzwonkowatych kwiatach. Popularna jest również lilia orientalna, a także lilia tygrysia, która posiada na płatkach charakterystyczne cętki. Bardzo ciekawym gatunkiem jest także lilia himalajska, której pędy są bardzo wysokie i w czasie kwitnienia gęsto pokryte rozłożystymi kwiatami o dużych płatkach. Pięknie w ogrodzie prezentować się będzie także lilia trąbkowa, o charakterystycznym kształcie, przywodzącym na myśl tubę instrumentu, od którego wzięła swoją nazwę. Ponadto można spotkać wiele odmian mieszańców, a lilie mogą występować właściwie we wszystkich kolorach: od granatowego, niemal czarnego, przez purpurowy, różowy, pomarańczowy, żółty, aż do kremowego i białego.
Lilie – jakie są ich wymagania co do stanowiska i gleby?
Wybierając lilie ogrodowe trzeba zapewnić im słoneczne stanowisko, dzięki temu kwiaty w czasie kwitnienia będą pięknie się otwierać. Wprawdzie lilia dobrze znosi również posadzenie w miejscach lekko zacienionych, jednak trzeba liczyć się z tym, że kwiaty będą odwracać się w stronę słońca i mogą nie być tak rozłożyste. Gleba dla lilii powinna być albo lekko kwaśna o PH 5,5 – 6 albo obojętna – 6,5-7. Jeśli chodzi o jej spoistość to lilie przede wszystkim potrzebują ziemi dość wilgotnej, jednak nie podmokłej, a także przepuszczalnej. Mogą rosnąć na glebie gliniastej, a także piaszczystej. Trzeba jednak ziemię zmieszać z odpowiednią ilością kompostu. Cebulki lilii sadzimy po kilku tygodniach od przekompostowania gleby na głębokości równej ich średnicy. W przypadku gleby lekkiej należy sadzić je nieco głębiej, a w ciężkiej można sadzić odrobinę bardziej płytko. Lilie należy sadzić we wrześniu, wczesną jesienią, gdy nie ma jeszcze przymrozków, ale gatunki późno kwitnące można sadzić nawet wiosną. Większość lilii kwietnie od czerwca do sierpnia.
Uprawa lilii – o czym należy pamiętać?
Lilie są dosyć wymagającymi kwiatami. Poza odpowiednią glebą potrzebują również nawożenia. Pierwsze należy przeprowadzić tuż przed kwitnięciem w czerwcu, drugie w trakcie, a ostatnie we wrześniu. Trzeba używać nawozu wieloskładnikowego. Lilie narażone są na ataki szkodników i choroby grzybowe, dlatego nie można ich podlewać zbyt obficie. Aby chronić je przed nicieniami warto posadzić obok nich ich naturalny odstraszać, czyli aksamitkę. Z kolei na gryzonie, które uwielbiają cebule lilii również jest sposób. Wystarczy posadzić blisko nich koronę cesarską, której zapach skutecznie je odstrasza. Można również sadzić cebulki w plastikowych koszyczkach, co również zapobiega inwazji na nie gryzoni.
Czy należy wykopywać cebule lilii?
Są dwa sposoby uprawy lilii. Pierwszy z nich mówi, by we wrześniu, już kilka tygodni po ogłowieniu zwiędłych kwiatów wykopać cebule lilii. Można je albo posadzić od razu na innym stanowisku albo przechować do wiosny i wtedy posadzić. Lilie, które wykopuje się na zimę należy przechowywać w temperaturze 2 stopni, przykryte trocinami lub torfem. Niektórzy pozostawiają cebule lilii na tym samym stanowisku przez 2-3 lata, co również nie jest błędem. W takiej sytuacji należy chronić je przed przemarzaniem w okresie srogich zim. Dlatego po pierwszych przymrozkach należy okryć je korą drzewną albo stroiszem, czyli gałązkami z drzew iglastych, o grubości ok. 10 cm. W przypadku srogich, bezśnieżnych zim, warstwę okrycia można jeszcze zwiększyć. Po wykopaniu lilii po 2-3 latach należy usunąć martwe korzenie, a najdłuższe skrócić o 1 cm.
W okresie suszy należy lilie podlewać, zapewniając stale lekko wilgotne podłoże. Uprawa lilii nie należy do prostych, jednak kierując się wskazówkami dotyczącymi sadzenia z innymi gatunkami można rokrocznie cieszyć się obfitym kwitnieniem lilii.