Jak przeprowadza się skuteczne osuszanie budynków?
Hydroizolację budynku najlepiej zaplanować już na etapie projektowania nieruchomości. Niestety nie zawsze ma to miejsce, a jeszcze częściej zostają popełnione błędy, Konsekwencją jest podciąganie kapilarne, czyli inaczej przenikanie wody z gruntu do coraz to wyższych warstw budynku. W takich sytuacjach przeprowadza się osuszanie budynków. Jak to zrobić i która metoda jest najlepsza?
Na czym polega osuszanie budynków?
Przynajmniej w teorii osuszanie budynków można przeprowadzać na różne sposoby. W rzeczywistości kilka metod zdecydowanie dominuje nad resztą. Wśród popularnych zabiegów należy wymienić iniekcję. W tym przypadku przez wstrzyknięcie aplikuje się specjalistyczną substancję. W murze, po kontakcie z wodą, substancja pęcznieje. W efekcie wszelkie szczeliny zostają zatkane, a woda już dalej nie przenika. Wydawać by się mogło, że jest to rozwiązanie idealne. W końcu zabieg jest prosty, trwa krótko i nie kosztuje zbyt wiele. Niestety skuteczność jego działania jest bardzo krótkotrwała, ponieważ najpóźniej po kilku latach substancja traci swoje właściwości. Konieczne jest zatem ponowne przeprowadzenie iniekcji.
O wiele lepsze rezultaty daje osuszanie budynków przez podcinanie. Również w tym przypadku proces polega na uszczelnieniu murów. Jednak odbywa się to w zupełnie inny sposób. Procedurę opisujemy w dalszej części tekstu.
Na czym polega osuszanie przez podcinanie?
Założeniem metody podcinania jest stworzenie izolacji poziomej. W ten sposób woda przenikająca w górę murów zostaje zatrzymana. Procedura trwa nieco dłużej niż iniekcja, jednak zapewnia ochronę nawet na 100 lat. Generalnie zakłada się, że szczelność budynku będzie zapewniona do końca trwałości technicznej budynku.
Pierwszym etapem osuszania jest w tym przypadku identyfikacja przewodów, które mogą znajdować się w murze. Specjalista musi też sprawdzić, czy w ścianie nie występują jakiekolwiek inne przeszkody, a następnie identyfikuje spoinę roboczą. W kolejnym kroku może już przejść do zaznaczenia linii cięcia i przeprowadzenia go z zastosowaniem specjalistycznej piły łańcuchowej. Kiedy szczelina jest już gotowa, następuje przygotowanie jej podłoża do włożenia płyty izolacyjnej.
Kluczowym etapem jest włożenie w szczelinę płyty izolacyjnej. Najczęściej stosuje się jeden z dwóch rodzajów płyt. Pierwsza z nich powstaje z poliestru z dodatkiem włókna szklanego. Alternatywę stanowi płyta z polietylenu. Płytę wkłada się tak, aby wystawała ze szczeliny jednak nie bardziej niż na grubość kładzionego na zakończenie pracy tynku.
Po włożeniu płyt izolacyjnych niezbędne jest wbicie na nie klinów. Produkowane z tworzywa sztucznego kliny znoszą bardzo wysokie obciążenia, przez co zapobiegają osiadaniu budynku. Kiedy kliny są już wbite, można przejść do prac wykończeniowych, czyli zatkania wszelkich otworów i szczelin zaprawą.
Skuteczne osuszanie budynku
Stosując podcinanie, można być spokojnym o skuteczność procesu osuszania budynku. Wbrew pozorom zabieg wcale nie jest bardzo skomplikowany i nie trwa długo. Warunkiem odniesienia sukcesu jest w tym przypadku wykorzystanie wysokiej jakości materiałów. Nie bez znaczenia jest też profesjonalizm fachowców realizujących usługę osuszania przez podcinanie.