Jak stworzyć piękne oczko wodne?
Artykuł partnera.
Niezwykła dekoracja ogrodu, jaką niewątpliwie jest oczko wodne, będzie przyciągać spojrzenia. To sfera wyjątkowego mikroklimatu i miejsce życia dla wielu roślin oraz zwierząt. Oczywiście wymaga odpowiedniej pielęgnacji, szczególnie wtedy gdy chcemy, by oczko jak najbardziej przypominało naturalny zbiornik. W tym wypadku sprawdzą się rośliny, które pięknie wyglądają i oczywiście poradzą sobie w wymagających warunkach.
Rośliny do oczka wodnego
Natura jest niezwykle pomysłowa, więc roślin, które świetnie poradzą sobie w wodzie lub też na terenach podmokłych, jest naprawdę sporo. Zachwycają formą, kolorami oraz w niektórych wypadkach wyjątkowymi kwiatami. Na swojej działce czy też w ogrodzie można więc mieć namiastkę prawdziwego jeziora lub stawu. Dzięki obsadzeniu roślinami oczko wodne fantastycznie wtapia się w otaczający krajobraz. Będzie także bardzo różnorodne. I będzie cieszyć oko niemalże o każdej porze roku. Warto więc sprawdzić, jakie rośliny błotne, rosnące w wodzie, czy też pływające na powierzchni idealnie się sprawdzą w twoim oczku wodnym.
Jak ogród – to oczywiście rośliny. Nawet minimaliści lubią otaczać się zielenią i jeśli nie inwestują w duże rabatki, to z pewnością będą dbać o trawę oraz kwiaty. Moda na oczka wodne sprawia również, że chętnie dążymy od odwzorowania naturalnego mikroklimatu. Oczywiście niezwykłe wrażenie będą robić te gatunki, które są zanurzone w wodzie. To przede wszystkim okrężnica bagienna, rogatek sztywny, moczarka kanadyjska, jaskier wodny czy rdestnica kędzierzawa. Ich zadaniem jest oczyszczanie wody, a dzięki temu, że wychwytują składniki odżywcze, to ograniczają rozwój glonów. To także naturalne schronienie dla ryb i innych stworzeń wodnych.
Piękno na tafli wody
Szczególnie atrakcyjnie prezentują się te rośliny do oczka, które będą unosić się na tafli wody. Nie wymagają sadzenia, co jest bardzo wygodne. Świetnie wyglądają się takie gatunki jak żabiściek pływający, rzęsa wodna, osoka aloesowata czy owadożerny pływacz zwyczajny. Coraz częściej pojawiają się w naszym klimacie rośliny egzotyczne. Choć są one wrażliwe na zmiany temperatury, to na pewno będą przykuwać uwagę. Pięknie prezentować się będą takie gatunki jak na przykład hiacynt wodny, topian, azolla karolińska oraz limnobium gąbczaste.
Warto pamiętać o tym, że oczko wodne potrzebuje również roślin w strefie przybrzeżnej. Z zasady to właśnie one będą przykuwać największą uwagę i to na nich będą się koncentrować spojrzenia gości i domowników. Rośliny przybrzeżne z oferty Water and Garden muszą świetnie sobie radzić w warunkach podwyższonej wilgotności powietrza oraz na podmokłej glebie. Niezastąpione są więc takie gatunki jak kaczeńce, tatarak, turzyca brzegowa, skrzyp bagienny, kosaćce, sity czy tojeść. Przy planowaniu nasadzeń warto zestawiać uwagę, że rośliny przybrzeżne poza tym, że świetnie wyglądają, to również maskują te elementy zbiornika, które nie są naturalne. Tym samym całość świetnie wpisuje się w otoczenie i jest bardzo funkcjonalna. Rośliny błotne to również najlepsze schronienie dla zwierząt. Z zasady także natleniają wodę i minimalizują ilość glonów. W zależności od indywidualnych potrzeb można z tych widowiskowych gatunków zrobić rewelacyjną aranżację.
Mikroklimat w ogrodzie
Samo oczko wodne wymaga oczywiście odpowiedniej konstrukcji, pielęgnacji, szeregu dodatków, by prezentowało się świetnie i oczywiście spełniało swoją funkcję. Koniecznym jego elementem są rośliny. To one wpływają na jakość życia w zbiorniku, a także na to, jak całość będzie wyglądać. I dlatego właśnie zawsze należy dobierać takie gatunki, które będą pasować do otoczenia. Poza tym należy je rozmieścić w taki sposób, by podkreślić urok miejsca i by były funkcjonalne. Dzięki temu oczko będzie cieszyć nasze oko przez długie lata. Rośliny to przecież także schronienie dla owadów, ślimaków, ryb i zaskrońców. Tym samym budują niewielki ekosystem, w którym z czasem tworzy się równowaga biologiczna. I dlatego wybór określonych roślin oraz ich właściwa pielęgnacja są kluczowe, by całość prezentowała się doskonale, warto pamiętać o tym, że tafla wody będzie wymagać zacienienia, bo to ogranicza ilość glonów, a pędy, liście czy kwiaty skutecznie maskują brzegi, by wyglądały jak najbardziej naturalnie.
To właśnie ukłon w stronę natury powinien być najlepszą motywacją przy tworzeniu oczka wodnego. I dlatego warto zadbać o różnorodność gatunków, jakie pojawią się w zbiorniku oraz obok niego. Sprawdza się na przykład tworzenie różnych stref o rozmaitej głębokości, co będzie robić niezwykłe wrażenie. Wielu specjalistów zaleca również, by uzupełnić zbiornik wodą z naturalnego stawu czy jeziora, ponieważ wówczas osiedlą się w nim mikroorganizmy. A to właśnie różnorodność flory i fauny sprawia, że w oczku powstaje równowaga biologiczna i cały ekosystem nie tylko pięknie wygląda, ale również żyje. Wiele osób decyduje się nawet na stworzenie całej kompozycji z fontannami, rzeźbami czy źródełkami, bo możliwości jest bardzo dużo.
Bardzo bym chciała stworzyć w moim ogrodzie oczko wodne. Jak do tej pory brakowało czasu, ale myślę, że w tym roku koniecznie musi powstać 🙂