Rozwój

Jak urządzić biuro, które poprawi kreatywność pracowników?

Miejsce oraz jego urządzenie ma znaczący wpływ na jakość wykonywanej pracy. Odpowiednio zaprojektowana przestrzeń może poprawić kreatywność i produktywność pracowników i sprawi, że będą z ochotą przychodzili każdego ranka do biura. Małe firmy muszą borykać się z problemem małej przestrzeni, którą niekiedy bardzo ciężko jest urządzić. W dzisiejszym wpisie poruszymy kwestie urządzenia niewielkiego biura oraz podpowiemy najlepsze rozwiązanie.

Dlaczego wystrój biura ma wpływ na pracę?

Należy zdać sobie sprawę z tego, że nic nie pogarsza produktywności pracowników tak bardzo, jak źle zaprojektowane biuro. Ścisk, brak funkcjonalności i komfortu psychicznego – to rzeczy, na które najczęściej skarżą się pracownicy. Przeprowadzono wiele badań, między innymi na Uniwersytecie Michigan i dowiedziono, że istotną kwestią w budowaniu kreatywnego i przyjaznego środowiska pracy, jest odpowiednie dopasowanie przestrzeni biurowej do wewnętrznych potrzeb pracowników. Właściciele firm bardzo często głowią się, jak efektywnie urządzić biuro? Z pomocą w tej kwestii śpieszą firmy, które zajmują się wynajmem i urządzaniem nieruchomości, jak np. firma SKEPP Biura do wynajęcia.

Jak urządzić kreatywne biuro?

Błędne jest twierdzenie, że osoby specjalizujące się w branżach niewymagających kreatywnego myślenia (analitycy, księgowi) potrzebują do pracy jedynie biurka i komputera. Każdy pracownik, bez względu na specyfikę branży potrzebuje stosownie zaprojektowanej przestrzeni, by czuć się komfortowo i móc swobodnie wykonywać swoje obowiązki. Najnowsze badania dowodzą, że praca w zbyt ciasnych pomieszczeniach obniża komfort psychiczny i ogranicza kreatywność nawet do 20%.

Innowacyjne biura projektowane z myślą o pracownikach powinny oferować wygodną przestrzeń. Muszą uwzględnić indywidualne potrzeby każdego człowieka. Nie zapominajmy jednak, że muszą sprostać wymaganiom specyfiki działalności firmy, która je wynajmuje lub chce zakupić. Biura open space podnoszą kreatywność pracy, z kolei „ciche pokoje” umożliwiają skupienie i ułatwiają koncentrację.

Jakie biurko będzie najlepsze do biura?

Należy zadbać o odpowiedni rozmiar i wysokość biurka. Bez tego, praca może być udręką. Pracownik nie będzie miał miejsca na swoje osobiste rzeczy, dokumenty czy kubek z kawą. Biurko powinno być również odpowiednio ogrodzone, tak aby każdy mógł zachować prywatność, ale jednocześnie nie czuł się stłamszony.

Równie istotną kwestią jest odpowiednie oświetlenie miejsca pracy. Jeżeli nie mamy możliwości korzystać ze światła dziennego, powinniśmy wybrać stosowne lampki. Nie mogą być ani zbyt ciemne, gdyż wzrok będzie się męczył, ani zbyt jasne, ponieważ będą wtedy oślepiać.

Odpowiednia wysokość biurka to taka, która dzięki regulacji może być dopasowana do wzrostu każdego pracownika i charakteru pracy. Wokół biurka należy odpowiednio zagospodarować przestrzeń, umieszczając małe szafki lub regały. Nie musi ich być bardzo dużo ważne, żeby mieściły potrzebne rzeczy, a torba czy torebka nie musiała leżeć na ziemi.

Czy urządzenie biura wpływa na potencjał pracownika?

Jeżeli prowadzimy firmę, która wymaga od pracowników kreatywności to należy zapewnić im odpowiednią dawkę ruchu i aktywności fizycznej. Siedzenie przez 8 godzin przed komputerem nie pobudzi do myślenia, przez co realizacja projektów może przyjść z utrudnieniem. Podczas przerw pracownicy powinni mieć możliwość rozprostowania nóg i pleców, które są spięte od długiego siedzenia w jednej pozycji. Wraz z ruchem, wzrasta kreatywność. Warto ustawić w pokoju socjalnym stół do ping-ponga lub do piłkarzyków.

Jak urządzić małe biuro?

Problemem małych firm jest przeważnie to, że biura, które wynajmują, są niekiedy ciężkie w zagospodarowaniu. Ogranicza mała przestrzeń, która utrudnia wybór odpowiedniego biurka i regałów. Jak uniknąć efektu zagracenia w małym biurze? Skutecznym sposobem jest pomalowanie ścian na jasne kolory, które optycznie powiększą przestrzeń. Pstrokate tapety i ciężkie, mosiężne szafy się nie sprawdzą, a ciemne kolory ścian są niepraktyczne w małych metrażach.

Dobrym rozwiązaniem będą szafy wnękowe, dzięki czemu zyskamy więcej miejsca wewnątrz biura i pozwolą na uporządkowanie dokumentów. Warto rozważyć wielofunkcyjne urządzenia biurowe, które będą jednocześnie drukarką, kserokopiarką i niszczarką. Nie zajmą one wiele miejsca i pozwolą maksymalnie zagospodarować wolną przestrzeń.

źródło zdjęcia: pexels.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.