Ogród

Jak utrzymać trawnik w dobrej kondycji

Ładny i zielony trawnik to marzenie każdego posiadacza ogrodu. Odpowiednia pielęgnacja i nawożenie sprawią, że będziemy mogli zachwycać się naszym zielonym dywanem przez całe lato.

Zanim posiejemy trawę

Chcąc mieć ładny trawnik warto dobrze przygotować podłoże przed posianiem nasion. W tym celu musimy sprawdzić jaką mamy ziemię i ją wzbogacić w odpowiednie frakcje, które pozwolą na utrzymanie trawnika w dobrej kondycji.

Jaka gleba pod trawnik

Trawa bardzo dobrze rośnie na glebie przepuszczalnej jednak dobrze magazynującej wodę. Źle będzie wyglądać w miejscach podmokłych jak i suchych. Te miejsca można w łatwy sposób poprawić. Tam gdzie jest mokro należy wykonać drenaż, a tam gdzie sucho zmieszać ziemię z gliną. Do poprawy jakości gleb można też wykorzystać naturalny minerał jakim jest zeolit.

Zalety stosowania zeolitu

Wykorzystanie zeolitu w budowaniu podłoża pod trawnik jest optymalnym rozwiązaniem. Szczególnie na glebach, które mają niedostateczną ilość cząstek magazynujących wodę, a także na glebach zbyt zwięzłych. Jest to produkt naturalny, którego właściwości pozwalają na wszechstronne użycie, jako:

  • komponent do ulepszania podłoża pod trawnik;
  • jako podłoże pod trawnik;
  • najmniejsza frakcja idealnie nadaje się do piaskowania trawnika.

Jak wykorzystać zeolit w trawniku

Zeolit można z powodzeniem stosować do poprawy struktury oraz żyzności gleby. Dając go pod trawnik nie tylko wzbogacamy glebę w pierwiastki. Dzięki właściwościom absorbującym wodę, stanowi on świetny sposób na jej magazynowanie. Struktura oraz właściwości zeolitu pozwalają na zatrzymanie składników mineralnych w warstwie korzeniowej roślin. Wymieszanie zeolitu z wierzchnią warstwą gleby jest jednym ze sposobów na utrzymanie trawnika w dobrej kondycji.

Podstawowe zabiegi pielęgnacji trawnika

Wydaje się, że trawnik jest łatwy w utrzymaniu. Nic bardziej mylnego. Warunkiem ładnego i wyrównanego wzrostu traw jest miedzy innymi:

  • dobrze przygotowane podłoże;
  • dobór odpowiedniej mieszanki traw;
  • racjonalne nawożenie;
  • aeracja;
  • usuwanie suchych resztek roślin;
  • nawadnianie;
  • koszenie.

Nie możemy dopuścić aby trawnik był przez zimę przysypany liśćmi, gdyż trawa pod ściółką wymiera.

Napowietrzanie trawnika to ważny zabieg po zimie

Areacja ma na celu wprowadzenie do gleby powietrza, korzenie również do dobrego rozwoju i czerpania składników odżywczych potrzebują tlenu. Zabieg ten wykonuje się po zimie, przyśpiesza on wzrost i krzewienie się trawy. Wymieszany z glebą zeolit posiada naturalne pory które są rezerwuarem cząsteczek powietrza w glebie. Rośliny mogą pobierać z niego tlen, jednak aerację i tak należy wykonywać co roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.