Budowa i remont

Jak wybrać deski do wykończenia ścian i elewacji?

Artykuł partnera.

Drewno to bardzo popularny materiał budowlany. Świetnie się sprawdza nie tylko w aranżacji wnętrz, ale też do wykańczania ścian zewnętrznych. Muszą to być jednak odpowiednio dobrane deski – na jakie parametry należy zwrócić uwagę?

Jak wybrać dobre deski elewacyjne?

W Polsce domy są najczęściej murowane, ale coraz chętniej wykańcza się je drewnem. Muszą to być oczywiście specjalne deski elewacyjne, które dobrze zniosą trudne warunki atmosferyczne i nagłe zmiany pogody, konieczna jest także odpowiednia ochrona przed gniciem, grzybami oraz insektami. Drewno, które będzie służyć jako materiał do wykończenia elewacji, powinno mieć odpowiednią wilgotność, w granicach 12-18 procent, co uchroni deski przed nadmiernym odkształcaniem.

Najczęściej polecane gatunki na elewację to świerk skandynawski, sosna skandynawska, modrzew, drewno egzotyczne. Warto szukać desek, które poddawane są specjalnej obróbce termicznej, co poprawia właściwości drewna i wydłuża jego żywotność. Dostępne na Siekierki.com.pl deski elewacyjne mają różne profile, dzięki czemu łatwo je dostosować do stylu budowanego domu, można też łączyć drewno z innymi materiałami wykończeniowymi.

Deski elewacyjne koniecznie muszą zostać pomalowane i zabezpieczone przed opadami, promieniowaniem słonecznym oraz szkodnikami. Zabezpieczenie dotyczy nie tylko strony zewnętrznej, ale i warstwy przylegającej do ściany, prócz tego należy zwrócić uwagę na sposób montowania desek, tak by zapewnić prawidłową izolację i wentylację.

Jakie deski nadają się na boazerię?

Boazeria to ciekawy sposób wykończenia ścian wewnętrznych, bardzo popularny w latach 80-tych. Obecnie wraca moda na tego typu rozwiązania – drewno świetnie pasuje zarówno do wnętrz tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Na boazerię nadają się deski wąskie i raczej jasne – ciemne kolory mogą optycznie pomniejszać przestrzeń. Do wykończenia pokoju odpowiednie będą deski z gatunków iglastych jak świerk, sosna czy jodła, bardzo efektownie prezentują się na ścianach także deski z dębu oraz jesionu.

Do kuchni i łazienki poleca się gatunki egzotyczne, które bez problemu znoszą wysoką wilgoć. Jest to jednak materiał wyjątkowo drogi, dlatego można go zastąpić rodzimymi gatunkami drewna, pod warunkiem, że deski zostaną dodatkowo zabezpieczone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.