Ogród

Jak wybrać odpowiedni nawóz wiosenny do naszego ogrodu?

Artykuł partnera.

Wiosna to najlepszy czas, by rozpocząć nawożenie roślin i wspomóc je w okresie intensywnego wzrostu oraz przygotować glebę pod wysiewanie i zasadzanie. Po zimie podłoże wymaga aeracji, czy napowietrzania, które powoduje swobodny przepływ powietrza, wody i substancji odżywczych w strukturze, co pozwala na uzyskanie łatwego dostępu do tych składników roślinom.

Czym charakteryzuje się nawóz wiosenny i jakie jest jego zastosowanie? 

Nawozy wiosenne możemy podzielić ze względu na ilość dostępnych w nich składników odżywczych na jedno i wieloskładnikowe. Podstawowymi pierwiastkami, które znajdują się w takich środkach, są: azot, fosfor, potas oraz magnez. Azot jest składnikiem, który ma ogromne znaczenie dla systemu korzeniowego rośliny i pozwala na jego wzrost oraz wzmocnienie. Nie bez powodu jest pierwszym środkiem, po który sięgamy po zimie. Warto mieć na uwadze, że potas zawarty w nawozach reguluje podaż azotu. Po tym, jak zadbamy o system odżywczy rośliny, możemy dawkować jej kolejne środki bogate w fosfor oraz magnez, a także cynk i żelazo. Różne rodzaje roślin będą miały inne zapotrzebowanie na żelazo, dlatego warto korzystać z dedykowanych nawozów przeznaczonych odpowiednim gatunkom. Niedobór tego pierwiastka może powodować żółknięcie liści i wierzchołków roślin, a w konsekwencji ich obumarcie.  

Kiedy należy nawozić rośliny? 

Jeśli mówimy o aplikowaniu nawozów wiosennych, to warto sięgnąć po nie na przełomie marca i kwietnia, czyli w okolicach kalendarzowej i astronomicznej wiosny. Będzie to idealny okres do pierwszego zasilenia, tak zwanego przedwegetacyjnego. Jest to czas, kiedy ziemia jest już całkowicie rozmarznięta, a słońce nie praży jeszcze na tyle mocno, by mogło poparzyć roślinę potraktowaną nawozem. Środki aplikujemy na wilgotną, ale nie mokrą glebę, by nie doprowadzać ich do zbyt szybkiego wypłukiwania i pozwolić na powolne uwalnianie. Częstotliwość zasilania należy dostosować do wymagań gatunków i zaleceń producenta. Niektóre z roślin uprawnych będą miały wysokie wymagania, jeśli chodzi o nawożenie, jak na przykład rabarbar i kalafior, a inne niskie, jak fasola, groch, czy sałata. Należy o tym pamiętać, by nie doprowadzać do przenawożenia, gdyż jest ono tak samo niebezpieczne, jak niedobór składników mineralnych w glebie.  

Dostępne formy nawozów wiosennych 

Nawozy wiosenne możemy spotkać w kilku wariantach – w postaci granulek, proszku, czy płynu. Każdy z nich powinien być użytkowany inaczej (podsypywanie, podlewanie lub opryskiwanie), oraz mieć inny czas działania. Najkrótszy okres uwalniania składników mają nawozy płynne, ale dzięki temu, że substancje w nich zawarte są w formie rozpuszczonej, rośliny mają do nich łatwy i bezpośredni dostęp, a więc stanowią gotowy pokarm. Nawozy granulowane działają do około 30 dni od ich zastosowania. Posypuje się nimi glebę i miesza z jej wierzchnią warstwą, by dotarły do dalszych jej części. Ryzykiem ich stosowania może być przenawożenie roślin, dlatego koniecznie przed zastosowaniem należy zapoznać się z informacjami podanymi przez producenta na opakowaniu.  

Tekst poradnikowy został przygotowany dzięki uprzejmości nawozy.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.