Jak zadbać o piękny ogród? Pielęgnacja trawnika – co, jak i kiedy
Wiele osób uważa swój ogród za wizytówkę domu. To jego styl i wygląd często potrafi przynajmniej w pewnym stopniu scharakteryzować domowników. Z tego powodu ludzie coraz chętniej decydują się na upiększanie swoich ogrodów, aby zadziwiały one odwiedzające je osoby, a czas w nim spędzany był jak najprzyjemniejszy.
Jak zadbać o swój ogród?
Myśląc o pielęgnacji swojego ogrodu, przede wszystkim powinno zacząć się od podstaw. Co znajduje się w każdym ogrodzie? Trawnik! To właśnie od tego elementu warto rozpocząć przemyślane zaprojektowanie swojego ogrodu. Pielęgnacja trawnika jest o tyle ważna, że to właśnie on będzie zajmował najwięcej miejsca i będzie swego rodzaju tłem dla pozostałych elementów ogrodu. Z tego względu powinien on być wręcz idealny. Jak go takim uczynić?
Idealny trawnik – jak to zrobić krok po kroku?
Podejmując się czynności, jaką jest pielęgnacja trawnika, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, jak to w ogóle zrobić. Pielęgnacja taka wymaga systematycznego powtarzania kilku najważniejszych czynności. Są to przede wszystkim:
- Koszenie – chyba najbardziej oczywista rzecz, bez której ani rusz. Koszenie trawnika w okresie letnim powinno odbywać się przynajmniej raz na dwa tygodnie. W innym przypadku szybko zamieni się on w zarośniętą łąkę.
- Podlewanie – najprościej robi się to przy pomocy zraszaczy, które sprawnie i równomiernie nawodnią glebę wokół nich. Zaleca się, aby trawnik podlewać co 2-3 dni w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Istotna może okazać się też sama pora podlewania. Najbezpieczniejsze dla trawnika będzie podlewanie z samego rana, kiedy słońce nie jest jeszcze tak intensywne.
- Nawożenie – dzięki regularnemu nawożeniu trawa stanie się soczyście zielona i zdrowa. Czynności tej powinno dokonać się od 3 do 4 razy w sezonie, zaczynając od przełomu marca i kwietnia, kończąc w połowie sierpnia.
- Wertykulacja – jest to usunięcie obumarłych roślin, mchu i innych porostów. Zabieg taki najlepiej wykonać późną wiosną bądź wczesną jesienią. Wertykulację można wykonać zarówno za pomocą ostrych, wąskich grabi, jak i specjalnych urządzeń elektrycznych przypominających małe kosiarki.
- Aeracja – polega na napowietrzaniu trawnika poprzez nacinanie gleby od 10 do 15 cm w dół. Można to zrobić na przykład za pomocą wideł lub specjalnych aeratorów w przypadku większych powierzchni.
- Wałowanie – dzięki temu zabiegowi trawnik stanie się równy, pozbawiony ewentualnych dziur i nierówności. Glebę wyrównuje się za pomocą walca ogrodowego.
- Odchwaszczanie – jest to jeden ze żmudniejszych i najbardziej czasochłonnych kroków, jednak jest on niezwykle ważny, aby uzyskać pożądany efekt. Walkę z chwastami można podjąć zarówno ręcznie, jak i przy pomocy specjalnych narzędzi. Jednym z nich może być chociażby wycinak do chwastów. Jeśli żadna z powyższych metod nie pomoże, konieczne będzie zastosowanie specjalnych chemikaliów.
- Piaskowanie – wykonuje się je poprzez równomierne rozsianie piasku po całej powierzchni trawnika. Piasek to swego rodzaju ochrona, która ma zapobiec powstawaniu na trawniku kałuż oraz rozwijaniu się wszelkiego rodzaju mchów i porostów.
Bardzo pomocny artykuł. Musze koniecznie spróbować metod o których piszecie, bo mój trawnik to niestety zgroza 🙁