Czas wolny

Jak zaparzyć idealne espresso?

Espresso to kawa, bez której włosi nie wyobrażają sobie swojego dnia. W kraju tym mieszkańcy piją espresso niemalże o każdej porze dnia. Idealne espresso jest niezwykle aromatycznym i pobudzającym napojem, więc chętnie spożywane jest podczas śniadania rozpoczynającego dzień. W naszym kraju po espresso sięga wiele osób, jednak niektórzy mają problem z samodzielnym parzeniem i ograniczają się do jego spożycia tylko w dobrych kawiarniach. Okazuje się jednak, że ten dodający energii napój w prosty sposób można przyrządzić w domowym zaciszu. Jak zaparzyć idealne espresso?

Jak smakuje idealne espresso?

Espresso to rodzaj włoskiej kawy, która cechuje się silnym smakiem i aromatem. Doskonałe espresso oprócz intensywnego smaku posiada także charakterystyczną delikatną piankę na powierzchni. Dobrze przygotowane espresso z wysokiej jakości kawy to prawdziwa harmonia smaku, w której nie ma miejsca na cierpki czy gorzki smak. Wybierając kawy kiepskiej jakości, espresso nie będzie miłym akcentem w ciągu dnia, a goryczkowym napojem, którego spożywanie nie będzie kojarzyć się z niczym przyjemnym.

Jak podawać espresso?

Ten rodzaj napoju serwowany jest w niewielkich czarkach, posiadających zazwyczaj pojemność około 50-60 ml. Filiżanki do espresso można kupić w większości sklepów z dodatkami do domu, gdzie ogromny wybór wzorów i kolorów pomaga wybrać idealny zestaw zastawy do swojej kuchni. Zazwyczaj filiżance espresso towarzyszy szklanka wody w temperaturze pokojowej, której zadaniem jest przepłukanie ust, co umożliwia delektowanie się smakiem i aromatem kawy wraz z każdym łykiem. Esencjonalny napój podawany jest bezpośrednio po jego zaparzeniu w temperaturze około 67 stopni.

Espresso nie powinno być słodzone cukrem ani innymi słodzikami, gdyż tylko w taki sposób można rozkoszować się smakiem orzechów i ciemnej czekolady, którym wyróżnia się perfekcyjna kawa. Chcąc przyrządzić łagodne espresso, warto stawiać na odmianę kawy arabica. Z kolei mocniejszy i silniej pobudzający napar otrzymuje się z mieszanki kaw arabica oraz robusta.  

Sposoby na doskonałe espresso

Perfekcyjne espresso zazwyczaj kojarzy się z renomowanymi kawiarniami, gdzie bariści dokładają wszelkich starań, by napoje przez nich serwowane cechowały się jak najwyższą jakością. W miejscach tych kawę podaje się w specjalnej filiżance do espresso zawsze w towarzystwie szklanki wody. Włosi espresso piją o każdej porze dnia, zarówno rano, jak i w nocy!

Okazuje się, że idealne espresso można zaparzyć także w swojej kuchni. Aby to osiągnąć, należy stosować się do kilku zasad gwarantujących osiągnięcie prawdziwego włoskiego espresso. Wśród nich kluczowy jest przede wszystkim wybór odpowiednich ziaren kawy i prawidłowa grubość ich zmielenia.

Najprostszym sposobem na zaparzenie idealnego espresso w domu jest posiadanie ekspresu ciśnieniowego. Drugą metodą jest użycie kawiarki, której koszt zazwyczaj nie przekracza 100 zł. Na tym sprzęcie nie warto oszczędzać, bo tańsze egzemplarze mogą rzutować metalicznym smakiem na naszą kawę.

Ważne jest, by przed zaparzeniem espresso zmielić dość drobno ziarna kawy. By espresso miało wysoką jakość i świetny smak, wystrzegać należy się używania wcześniej zmielonej kawy, która traci swój zapach i intensywność. By zmielić ziarna, używamy młynka do kawy z wysokiej jakości materiału. Do parzenia espresso w kawiarce warto użyć gorącej wody, jednak nie wrzątku. Idealne proporcje na dwie filiżanki espresso to 17 g zmielonej kawy i 100 ml wody. Kawiarkę należy następnie postawić na niewielkim ogniu kuchenki. Po usłyszeniu charakterystycznego bulgotania kawiarkę należy zdjąć z palnika i od razu napar przelać do filiżanek do espresso.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.