Jak zapewnić dostęp do wody na działce bez przyłącza? Praktyczne rozwiązania
Twoja działka nie ma dostępu do sieci wodociągowej? To wcale nie oznacza, że musisz rezygnować z własnego komfortu i dostępu do umywalki! Istnieje kilka sposobów na dostarczenie do posesji wody niezbędnej do mycia rąk, podlewania kwiatów czy wykonywania wielu innych czynności. Poznaj 3 sposoby na to, aby zapewnić sobie stały dostęp do wody na działce bez przyłącza.
Woda na działce – studnia
Jednym z pierwszych pomysłów, który przychodzi na myśl podczas poszukiwania sposobów na dostarczenie wody na działkę, jest budowa studni. Takie rozwiązanie wymaga poniesienia sporych kosztów, jednak gwarantuje bardzo dużą niezależność.
Pozwala pozyskiwać wodę całkowicie za darmo. Nadaje się ona np. do podlewania roślin, mycia samochodu czy nawet do przygotowywania napojów i pokarmów po wcześniejszym uzdatnieniu lub przefiltrowaniu.
Koszt wykonania wykopu lub wywiercenia ujęcia wody oraz instalacji niezbędnej infrastruktury może sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych. Ostateczna cena budowy studni zależy w głównej mierze od warunków wodno-gruntowych panujących na posesji oraz rodzaju zastosowanej technologii.
Budowa własnej studni to bardzo opłacalne rozwiązanie w długofalowej perspektywie. Na krótką metę natomiast wiąże się ono z dość dużymi wydatkami. Może być więc nieodpowiednie, jeżeli nie masz pewności, jak długo będziesz użytkować działkę lub gdy z wody na niej korzystasz okazjonalnie.
Ponadto niekiedy zdarza się, że budowa studni na danej działce w ogóle nie jest możliwa — np. ze względu na zbyt głębokie położenie wód gruntowych. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak poszukać innego rozwiązania.
Woda na działce bez przyłącza – zbieranie deszczówki
Zbieranie deszczówki to bardzo ekologiczny sposób na zapewnienie dostępu do wody w miejscach, w których nie istnieje sieć wodociągowa. Jest chętnie wykorzystywany na ogródkach działkowych, a także coraz częściej w domach jednorodzinnych. Niektórzy już na etapie budowy domu planują utworzenie specjalnego systemu podziemnego do gromadzenia wody i używania jej podczas rutynowych prac ogrodniczych.
Aby korzystać z deszczówki, nie trzeba jednak tworzyć skomplikowanych projektów i budować zaawansowanych instalacji. Wystarczy sporych rozmiarów beczka, do której będzie odprowadzana woda deszczowa rynnami z dachu budynku. Ceny takich zbiorników zaczynają się już od 100 zł. Niektóre z nich są nawet wyposażone w specjalny kranik ułatwiający nalewanie deszczówki do konewki lub wiaderka.
Choć korzystanie z deszczówki przynosi wiele korzyści, ma również pewne wady. Przede wszystkim ogranicza się jedynie do określonych sytuacji. Chodzi o to, że woda opadowa nie nadaje się do spożycia. Nie zawsze jest też dostępna. W czasie suszy może się bowiem okazać, że jej zasoby szybko się wyczerpią, a Ty i tak będziesz potrzebować innego źródła wody.
Woda na działce bez przyłącza – zbiornik
Kolejną metodą na zagwarantowanie sobie dostępu do wody na działce bez przyłącza jest skorzystanie ze specjalnego zbiornika. Doskonale sprawdza się on wszędzie tam, gdzie nie ma sieci wodociągowej.
Cechuje się szczelnością, trwałością i odpornością na czynniki zewnętrzne. W zależności od potrzeb taki pojemnik może mieć pojemność nawet 1000 litrów, dzięki czemu pokrywa zapotrzebowanie na wodę dla kilku osób. W zależności od sytuacji da się go uzupełniać na różne sposoby, np. dowożąc wodę beczkowozem.
Reklama:
Taki płaski zbiornik na wodę kupisz już za ok. 200-300 zł. Ponadto możesz rozważyć jego wypożyczenie, np. od firmy mToilet, która oprócz wynajmu zapewnia usługi montażu, demontażu i podłączenia. Dodatkowo zajmuje się też uzupełnieniem takich zbiorników czystą wodą. Podejmując współpracę, zyskujesz stały dostęp do wody i niezależność od pogody, minimalizując koszty.
Niezależnie od wybranego rozwiązania, warto pamiętać o regularnej kontroli jakości wody i odpowiednim jej magazynowaniu, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Pamiętaj, że dobrze przemyślana inwestycja w dostęp do wody może znacząco podnieść komfort korzystania z działki, niezależnie od jej lokalizacji i infrastruktury. Przeanalizuj wszystkie zalety i wady i zastanów się, które ze sposobów na dostarczenie wody lepiej sprawdzi się na Twojej posesji!