Budowa i remont

Jak zbudować domek letniskowy

Domek letniskowy w pięknym miejscu, w górach, nad morzem czy jeziorem, do którego w każdej chwili można „rzucić wszystko i pojechać” to luksus na który pozwala sobie coraz więcej osób. 

Domek do relaksu

Jako posiadacz pięknej działki masz to szczęście, że możesz zbudować swój wymarzony domek od podstaw, co daje ci olbrzymie pole do popisu. Zanim jednak przystąpisz do budowy, musisz uświadomić sobie istotnych spraw.

Definicja domku letniskowego

Domek letniskowy nie jest uważany za budowlę do całorocznego użytkowania, więc nie ma definicji budynku mieszkalnego. Uzyskuje on natomiast status budynku do rekreacji indywidualnej. Budowa domku całorocznego jest bliska budowie domu jednorodzinnego, ponieważ potrzeba przygotować o wiele więcej dokumentacji i zgód na rozpoczęcie budowy.

Budowa domku letniskowego

Zwykłe domki letniskowe są budowane na podstawie kostki, jednak nie jest to trwałe i dobre rozwiązanie. Jeśli już podejmujemy się budowy, możliwość odwiedzania go później przez cały rok zrekompensuje koszty oraz papierologiczne trudy. Jeśli jednak nie dostałeś zgody na budowę, możesz zastanowić się nad postawieniem domku do 35m2, ponieważ ten metraż jest dozwolony bez projektów. Budowa domku letniskowego bez pozwolenia jest o wiele prostszym rozwiązaniem.

Kolejne etapy budowy

Decydując się na domek letniskowy mamy do wyboru kilka możliwości. Wiele firm oferuje gotowe domki, które stawia na wyznaczonym miejscu. Są to najczęśniej budunki bez prądu i wody, które można przyłączyć w trakcie realizacji projektu.

Możemy również poprosić o pomoc architekta i zdecydować się na realizację własnego, indywidualnego planu. Na początku musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób chcemy użytkować domek – wyjazdy weekendowe to co innego niż długi, dwutygodniowy urlop. Należy również wziąć pod uwagę, z kim chcemy spędzać tam czas i ile miejsc noclegowych powinno zostać uwzględnione.

Jaki projekt

Wśród projektów możemy wyróżnić trzy rodzaje domków: murowanych, drewnianych z bali, drewnianych w technologii szkieletowej lub holenderskich. To, co wybierzemy może zależeć od środków na inwestycję. Osobiście podpowiadamy, że domy z bali są najlepsze. Jeśli nasz budżet nie jest ogromny, domek murowany ma również wiele zalet – można go przytulnie urządzić, stosując elementy drewniane. Należy jednak pamiętać, że drewno ma naturalną właściwość optymalizowania wilgotności powietrza i buduje odpowiedni mikroklimat, a także zatrzymuje w środku wytworzone ciepło.

Jeden komentarz do “Jak zbudować domek letniskowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.