Budowa i remont

Jakie buty na budowę

Odpowiednio dobrane obuwie jest niezbędnym elementem stroju roboczego pracownika budowlanego czy magazynowego. Choć poszczególne modele mogą różnić się od siebie, wszystkie mają za zadanie zapewnić maksymalne bezpieczeństwo w miejscu pracy, gdzie człowiek często narażony jest na działanie niekorzystnych czynników mechanicznych lub atmosferycznych. Jakie buty robocze należy więc wybrać?

Buty robocze – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Jednym z najistotniejszych aspektów jest materiał, z jakiego wykonano podeszwy. W przypadku osób potrzebujących izolacji termicznej sprawdzą się buty z poliuretanu o pojedynczej gęstości. Są one lekkie, wygodne i trwałe, ale najważniejsza jest ich wytrzymałość na działanie wysokich temperatur. Jeśli jednak potrzebujemy butów roboczych o twardej podeszwie, warto wówczas wybrać poliuretan o podwójnej gęstości.

Wierzchnia część obuwia wykonana jest najczęściej z zamszu, weluru lub ze zwierzęcych skór licowych. Można wybrać również modele butów, które pokryte są materiałem tekstylnym lub syntetycznym, jednak będą się one mniej odporne na uszkodzenia.

Niezależnie od miejsca pracy, buty robocze muszą być przewiewne i odpowiednio dopasowane do stopy użytkownika. Obuwie noszone kilka lub nawet kilkanaście godzin dziennie nie powinno powodować żadnego dyskomfortu, niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz.

Buty robocze na budowę

O tym, jakie buty na budowę powinniśmy wybrać, decydują w dużej mierze warunki pracy. Buty robocze dla pracownika budowlanego mają przede wszystkim zapewnić ochronę jego stóp przed wpływem niekorzystnych czynników. Plac budowy jest miejscemgdzie człowiek narażony jest na wiele urazów mechanicznych, które mogą być skutkiem poślizgnięcia lub uderzenia przedmiotem spadającym z dużej wysokości.

Choć cholewka butów roboczych wykonywana jest z różnych materiałów, warto wybrać produkt pokryty skórą naturalną. Taki produkt będzie o wiele trwalszy niż jego syntetyczny odpowiednik.

Kupując buty do pracy na budowie nie należy zapominać o uwzględnieniu ich klasyfikacji zgodnej z poszczególnymi klasami bezpieczeństwa, gdzie:

– pierwsza klasa (SB) zapewnia podstawowe bezpieczeństwo podczas pracy na budowie,

– druga klasa (S1) wyposażona jest w antypoślizgową podeszwę i system absorpcji energii umieszczony w części piętowej,

– trzecia klasa (S2) zapewnia nieprzemakalność,

– czwarta klasa (S3) gwarantuje odporność na przebicie takimi narzędziami jak np. gwoździe.

Jeśli już wiemy, jakie buty robocze są nam potrzebne pod względem bezpieczeństwa, powinniśmy wybrać odpowiedni model. Jednym z najkorzystniejszych rozwiązań dla pracowników budowlanych będą buty robocze BHP z wzmocnionym noskiem kompozytowym. Zapewniają one ochronę palców przed przedmiotami upadającymi z wysokości oraz niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, tj. oleje czy rozpuszczalnik.

Podsumowanie

Kiedy poznamy najważniejsze cechy obuwia roboczego zapewniające bezpieczeństwo będziemy wówczas wiedzieć, jakie buty na budowę będą dla nas odpowiednie. Warto zainwestować w materiał dobrej jakości, by mieć pewność, że buty ochronne spełnią swoje podstawowe funkcje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.