Budowa i remont

Jakie są nowoczesne metody zabezpieczania stali przed korozją?

Stal wystawiona na działanie niekorzystnych czynników zaczyna rdzewieć. Aby temu zapobiegać, stosuje się specjalne zabezpieczenia antykorozyjne.

Elementy wykonane ze stali posiadają bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywane są między innymi w budownictwie, motoryzacji, rolnictwie czy też w branży sportowej i rekreacyjnej. Stal jest wytrzymała i może być formowana na wiele sposobów. Wymaga jednak właściwego zabezpieczenia antykorozyjnego, aby nie została zniszczona przez rdzę.

Do korozji dochodzi wtedy, gdy elementy stalowe znajdą się w niekorzystnym dla nich środowisku. Korodowaniu sprzyjają między innymi woda słodka i morska, gleba, powietrze i obecność gazów przemysłowych.

Jakie zabezpieczenia antykorozyjne stali stosuje się obecnie najczęściej?

Cynkowanie ogniowe

Cynkowanie to metoda zabezpieczenia stali, która polega na zastosowaniu cynku tworzącego na powierzchni metalu cienką warstwę ochronną. Najskuteczniejszą metodą cynkowania jest cynkowanie ogniowe, które odbywa się w odpowiednich warunkach dla maksymalnej ochrony elementów stalowych.

Malowanie proszkowe

To jedna z najnowocześniejszych metod zabezpieczenia antykorozyjnego stali. Polega ona na nanoszeniu na jej powierzchnię powłok malarskich w formie proszku, a następnie na wypiekaniu ich w wysokich temperaturach. W efekcie stal pokrywana jest lakierem w sposób równomierny, a także skutecznie zabezpieczona jest przed licznymi czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo, takie zabezpieczenia antykorozyjne stali zapewniają atrakcyjny rezultat estetyczny!

Malowanie na mokro

To proces stosowany najczęściej w przypadku elementów o dużych gabarytach, które nie mogą być cynkowane i malowane proszkowo. W tym przypadku maluje się elementy metodą strumieniowo-ścierną z wykorzystaniem odpowiednich agregatów.

Podsumowując, odpowiednie zabezpieczenia antykorozyjne stali pozwalają na skuteczne zabezpieczenie elementów metalowych przed niszczeniem wskutek rozwoju rdzy. Prawidłowo przeprowadzone cynkowanie czy malowanie może zapewnić optymalne rezultaty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.