Wnętrza

Jakie zalety mają segmenty bezczynszowe?

Segmenty bezczynszowe to nieruchomości, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Faktem jest, że posiadają one zarówno zalety, jak i wady. Podstawowym atutem jest oczywiście brak opłaty administracyjnej, czyli czynszu. To prawdziwy strzał w dziesiątkę dla osób, które chcą zminimalizować koszty. W skali roku można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Warto jednak uwzględnić pewne niedogodności, które wiążą się z zakupem tego rodzaju lokum. Nie wiesz, jaką decyzję podjąć? Zapoznaj się z tym wpisem, gdzie umieszczono zbiór praktycznych wskazówek.

Brak czynszu

Opłata czynszowa to nawet kilkaset złotych miesięcznie. Dla wielu osób jest to bardzo wysoka kwota – nic dziwnego, że poszukują one sposobu na to, aby uniknąć kosztów administracyjnych. Pieniądze, które idą na czynsz, przeznaczone są na różnorodne naprawy części wspólnej budynku, a także jego modernizację. Należy jednak wziąć pod uwagę, że zarząd spółdzielni mieszkaniowej oraz zatrudnieni pracownicy regularnie pobierają wynagrodzenie. W praktyce oznacza to, że tylko część pieniędzy faktycznie przeznaczona jest np. na naprawę uszkodzonej rury lub oświetlenia na klatce schodowej. Segmenty bezczynszowe nie wymagają systematycznych opłat. Lokatorzy składają się na naprawę, jeśli zachodzi taka potrzeba. Niezaprzeczalnym plusem jest fakt, że nie trzeba zastanawiać się, w jaki sposób zostały wykorzystane pieniądze. Zwykle dana społeczność wybiera kilka osób, które odpowiadają za kwestie organizacyjne (np. znalezienie oraz wynajęcie ekipy remontowej). Mogą one liczyć na drobne profity, a wszystko zależy od ustaleń lokatorów.

Jednorazowe wydatki

Segmenty bezczynszowe nie wymagają stałych, comiesięcznych opłat. Ponoszone wydatki mają charakter jednorazowy. Dobrze jest więc posiadać pewne zaplecze finansowe, aby móc dokonać opłaty. Należy mieć świadomość, że posiadacze własnego domu również ponoszą koszty modernizacji i naprawy. W przypadku części wspólnych opłaty dzielone są przez liczbę mieszkań, co jest sprawiedliwym rozwiązaniem. Nie ma konieczności zasilania funduszu remontowego. Segmenty bezczynszowe cieszą się szczególnym zainteresowaniem osób ceniących sobie wysoki poziom swobody i niezależności. Uważasz, że daną naprawę można wykonać taniej? Znasz godnego zaufania wykonawcę, który zrealizuje zlecenie za mniejsze pieniądze? Możesz zgłosić swoje spostrzeżenia. Żaden z lokatorów nie ma jednak prawa narzucać własnego zdania, a także podejmować decyzji bez uzyskania akceptacji pozostałych mieszkańców budynku. Zmniejsza to ryzyko oszustwa oraz nieumiejętnego dysponowania gotówką. Nie musisz obawiać się, że ciężko zarobione pieniądze będą inwestowane bez przemyślenia.

Większa kontrola nad stanem budynku

Nawet kilkuletni budynek mieszkalny może zostać zaniedbany w bardzo krótkim czasie. Prawdą jest, że spółdzielnie mieszkaniowe często podejmują decyzję o remoncie dopiero w ostateczności. Ponadto, wszelkie modernizacje wykonywane są przy możliwie najmniejszych nakładach finansowych, co widać na pierwszy rzut oka. Po 10 latach stan segmentu mieszkaniowego może pozostawiać wiele do życzenia. Zupełnie inaczej jest w przypadku mieszkań bezczynszowych. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że lokatorzy mają pełną kontrolę nad przebiegiem prac. Decydują również o wyborze wykonawcy, a także jakości stosowanych materiałów. O wspólny budynek można dbać tak samo, jak o prywatny dom. Przekłada się to na zachowanie pierwotnej funkcjonalności oraz atrakcyjnego wyglądu. Oczywistym jest, że większość z nas chce żyć w miejscu estetycznym oraz przyjaznym dla oka. Segmenty bezczynszowe pozwalają raz na zawsze zapomnieć o obdrapanych poręczach lub tynkach odpadających ze ścian. Wiadomym jest, że wiąże się to z większą ilością obowiązków, ponieważ lokatorzy muszą angażować się w kwestie dotyczące stanu budynku. Z drugiej strony niesie to za sobą mnóstwo korzyści.

Więź z sąsiadami

Segmenty bezczynszowe sprawiają, że więź pomiędzy sąsiadami ulega wzmocnieniu. Z pewnością można uznać to za zaletę. Osoby zamieszkujące budynek powinny utrzymywać dobre relacje, a nawet wzajemnie sobie pomagać. Z nawiązaniem znajomości mają często problem bardzo młode osoby, którym trudno złapać nić porozumienia ze starszymi sąsiadami. Właśnie dlatego coraz częściej osoby mieszkające obok siebie kilka lat nie odzywają się do siebie. Wiadomym jest, że znajomość z sąsiadami nie jest obowiązkowa, jednak nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy potrzebować ich wsparcia. Dobre relacje są szczególnie ważne w przypadku współpracy przy dbaniu o budynek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.