Wnętrza

Kamień naturalny w formie spieku kwarcowego sposobem na piękne nietuzinkowe wnętrze

Kamień naturalny, jak np. granit czy marmur może z powodzeniem zostać zastąpiony przez tańszy, sztuczny odpowiednik w postaci spieku kwarcowego. Co to za materiał i jakie są jego zalety? Zobaczmy.

Czym są i jak powstają spieki kwarcowe?

Spieki kwarcowe stanowią mieszaninę naturalnych surowców gliniastych, piasku kwarcowego, granitu, skał metamorficznych, iłów łupkowych oraz pigmentów ceramicznych. Po dokładnym wymieszaniu, zagęszczeniu i sprasowaniu składników poddawane są one procesowi wypalania w bardzo wysokiej temperaturze (przekraczającej 1200 stopni C). Dzięki temu uzyskują wyjątkowe właściwości. Ich wygląd oraz parametry techniczne niczym nie ustępują kamieniom naturalnym. Niektóre z nich są nawet lepsze. Przede wszystkim „sztuczne” kamienie mają większe wymiary, a przy tym pozostają lżejsze oraz tańsze od marmuru czy granitu.

Właściwości spieków kwarcowych

Spieki kwarcowe produkuje się w postaci dużych płyt, najczęściej o wymiarach 1×3 m i grubości ok. 3 mm. Wykazują wiele cennych właściwości, np.:

  • są twarde i trwałe,
  • pozostają odporne na ścieranie i zarysowania,
  • nie reagują na warunki atmosferyczne (nie chłoną wody, nie reagują na promienie UV, nie przebarwiają się),
  • są żaroodporne,
  • nie wchodzą w rekcje z detergentami i środkami chemicznymi,
  • tworzą gładką, lśniącą powierzchnię,
  • są ekologiczne (nie zawierają sztucznych składników, mogą brać udział w recyklingu),
  • występują w bogatej i zróżnicowanej kolorystyce,
  • wyróżniają się wysokimi walorami estetycznymi.

Zastosowanie spieków kwarcowych

Cenne właściwości, jakimi wyróżniają się spieki kwarcowe, pozwalają na ich szerokie wykorzystanie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Z powodzeniem pełnią funkcję blatów kuchennych i łazienkowych, frontów szafek, parapetów okiennych, blatów stołowych, płyt podłogowych i elewacyjnych, wykładzin ściennych, obudowy kominków, eleganckich donic, schodów, paneli drzwi itp. Zobacz też: stół spieki kwarcowe.

Kamień naturalny a spiek kwarcowy

Powierzchnia spieku kwarcowego, w odróżnieniu od granitu czy marmuru jest idealnie gładka i nie zawiera porów, dzięki czemu pozostaje odporna na zabrudzenia i jest łatwiejsza do utrzymania w czystości. Nie wymaga ponadto szorowania ani polerowania. Spieki są lżejsze, twardsze od granitu i bardziej od niego wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Walory estetyczne spieków kwarcowych porównuje się z zaletami kamieni naturalnych, jednak spieki przewyższają je kolorystyką, doskonale wpasowując się do aranżacji każdego wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.