Ogród

Kilka trików, które pomogą Ci utrzymać basen w czystości

Sposobem na utrzymanie basenu w czystości jest przede wszystkim jego odpowiednie wyposażenie. W tym celu warto zainwestować w różne akcesoria, które w prosty sposób ograniczą przedostawanie się zanieczyszczeń do wody kąpielowej, ułatwią ich usuwanie oraz podniosą ogólny poziom higieny w przydomowym akwenie. Niektóre z nich pozwalają też na zastosowanie różnych trików, dodatkowo usprawniających proces pielęgnacji, filtracji czy dezynfekcji.

Ochrona przed zanieczyszczeniami i ogrzewanie basenu w jednym

Dobrym sposobem na poprawę poziomu higieny w basenie jest zastosowanie folii solarycznej. Tego rodzaju osłona odpowiada przede wszystkim za spowolnienie parowania, co odbywa się dzięki efektywnemu wykorzystaniu energii słonecznej. Folia solarna dogrzewa wodę kąpielową, a jednocześnie blokuje nawiewanie do zbiornika różnych zanieczyszczeń. Przykrycie tego typu dysponuje odpowiednimi komorami powietrznymi, dzięki którym jest w stanie bez problemu unosić się na tafli. Jej zastosowanie sprzyja zarówno ogrzewaniu, jak i higienie basenu. Folie solaryczne sprawdzają się w przypadku zbiorników praktycznie każdego rodzaju, a ich wykorzystanie jest szczególnie zalecane w okresie nieużytkowania basenu. Folie te mogą podnieść temperaturę wody nawet o kilka stopni i niwelują straty ciepła, a jednocześnie skutecznie izolują – również w nocy. Dodatkową zaletą jest możliwość docięcia ich pod dowolny kształt i rozmiar.

Bezobsługowe oczyszczanie basenu

Aby wygodnie i szybko oczyścić basen, nie trzeba robić tego ręcznie. Wystarczy zastosować specjalny odkurzacz, który sam przemieszcza się po dnie zbiornika i działa w pełni automatyczne. Zastosowanie takiego urządzenia nie wymaga spuszczania wody z basenu, co ma szczególne znaczenie dla ograniczenia kosztów eksploatacyjnych. Automatyczny odkurzacz do basenu korzysta bowiem ze standardowej instalacji filtrującej, znacząco wspomagając eksploatację w sezonie oraz przyspieszając prace konserwacyjne poza okresem użytkowania. Jeżeli po zakończeniu pracy część akwenu zostanie pominięta, wystarczy ponownie ustawić program oczyszczania i powtórzyć cykl. Modele automatyczne stanowią bardzo dobrą alternatywę dla odkurzaczy ręcznych, ponieważ nie wymagają manualnej obsługi za pomocą wysięgnika teleskopowego.

Czywszczenie basenu

Ekonomiczna filtracja

Odpowiednia filtracja jest niezbędna, aby utrzymać krystalicznie czystą wodę w basenie. Proces ten pozwala na wyeliminowanie bakterii i drobnoustrojów, a przy odpowiednim doborze elementów przyczynia się do ograniczenia zużycia środków dezynfekcyjnych. Podstawę systemu uzdatniania stanowi pompa oraz filtr do basenu. Kluczową rolę odgrywają również złoża filtracyjne, czyli specjalne wsady. Ich regularna wymiana jest niezbędna dla utrzymania właściwości filtracyjnych, co wiąże się jednak z pewnymi wydatkami. Aby je ograniczyć, warto wybrać złoża o wysokiej trwałości i efektywności. Bogatą ich ofertę posiada Basensklep.pl, gdzie znaleźć można różne akcesoria pielęgnacyjne. W sklepie dostępne są również elementy osprzętu oraz inne urządzenia, np. pompa ciepła do basenu. W przypadku zastosowania złoża filtracyjnego o dobrej jakości, da się zredukować koszty zużycia wody i energii cieplnej. Wynika to z mniejszej prędkości filtracji i płukania, pozwalającej na znaczące ograniczenie częstotliwości wymiany złoża.

Umiejętne wykorzystanie środków chemicznych

W utrzymaniu nienagannego stanu wody kąpielowej bardzo ważną rolę odgrywa chemia basenowa. Skuteczność tych środków zależy zarówno od ich prawidłowego doboru, jak i umiejętnego wykorzystania. Najlepszym sposobem na właściwe zastosowanie chemii basenowej jest użycie specjalnego dozownika, czyli przyrządu przeznaczonego do aplikacji produktów w formie tabletek. Urządzenia te swobodnie i samoczynnie dryfują po wodzie, pozwalając na równomierne rozprowadzenie środków chemicznych na całej powierzchni. Zaletą dozowników jest możliwość ręcznego ustawienia siły dozowania, co ma szczególne znaczenie w przypadku stosowania bardzo mocnej chemii basenowej.

Jeden komentarz do “Kilka trików, które pomogą Ci utrzymać basen w czystości

  • Dobrze, ze znalazłem wasz artykuł. Od tego roku mam basem i totalnie nie wiedziałem jak się zabrać za to aby był czysty, dzięki wielkie! 😀

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.