Kto czyta, żyje podwójnie
Autorem tej sentencji jest Umberto Eco, znany powieściopisarz włoskiego pochodzenia, który ma za sobą niejeden bestseller. Dla twórców słowa pisanego literatura jest istotna, ponieważ dzięki niej rozwijają swoje umiejętności pisarskie
Aspekty czytelnictwa
Czytanie to jedna z form udziału w kulturze, a także narzędziem koniecznym do komunikacji społecznej. Bez czytania nie byłoby literatury, niemożliwy stałby się również rozwój cywilizacyjny. Książki zaspokajają podstawowe potrzeby oświatowe i edukacyjne w sferze polityki, nauki, ideologii i religii. Umiejętność czytania jest miernikiem kulturowym społeczeństwa.
Czytanie dla pisarzy
Czytelnictwo to dialog literacki pomiędzy autorem a jego czytelnikiem. Jeśli autor pragnie wzbić się na wyżyny swoich umiejętności, powinien czytać wiele dobrych lektur. To wzbogaci słownictwo, którym się posługuje, pozna styl innych autorów, nowe związki frazeologiczne, poprawność gramatyczną i stylistyczną.
Chcesz poczytać? Aktualny ranking książek na czytamwszedzie.pl
Istnieje przesąd, że tworząc samemu nie powinno czytać dzieł wielkich pisarzy, ponieważ traci się wiarę we własne możliwości. Nie jest to prawdą. Należy stać się olbrzymim miłośnikiem tych gatunków, w których samemu chce się spełniać.
Czytanie jako sztuka
Czy czytanie może być sztuką? Każdy czyta tak, jak lubi. Niektórzy z nas mogą robić to wszędzie: na przystankach autobusowych, w komunikacji miejskiej, w drodze do pracy czy w kawiarni. Inni z kolei wokół czytania tworzą prawdziwy rytuał: aby zasiąść z książką, robią sobie herbatę, zapalają świeczki, rozsiadają się wygodnie w fotelu, oddając się lekturze w pełnym skupieniu.
Czytanie na głos
Czytanie na głos według badaczy jest doskonałym sposobem na zachowanie psychicznej równowagi. Czytanie dla kogoś jest pewnym rodzajem opieki, poprawiając samopoczucie i słuchacza, i czytającego.
Pewien profesor z Uniwersytetu na swoich zajęciach prowadził głośne czytanie. Każdy zostawał poproszony na środek, aby czytać fragmenty odpowiednich tekstów. Ktoś mógłby stwierdzić, że to niepotrzebne, przecież dwudziestoparoletni, przyszli poloniści potrafią dobrze czytać, jednak cel profesora był inny: pomagał przełamywać nieśmiałość oraz umacniał więzy między studentami.
Czytający żyją dłużej
Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła…I nie tylko! Ma ono również wpływ na długość naszego życia. Naukowcy z Yale University w USA po przebadaniu grupy 3,5 tysiąca osób stwierdzili, że czytający żyją o 23 miesiące dłużej od tych, którzy książek unikają jak ognia.
Czytanie jest najlepszym i najbardziej rozwijającym sposobem samorozwój.