Leasing maszyn – co warto o nim wiedzieć?
Artykuł partnera.
Leasing maszyn to doskonały sposób na zaopatrzenie Twojej firmy w niezbędny sprzęt. Związanych z tym formalności nie jest wiele. Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na maszyny z leasingu?
Jakie maszyny można wyleasingować?
Maszyny nowe i powszechnie używane w danej branży są najchętniej finansowane przez firmy leasingowe. Posiadają one rynek wtórny oraz są łatwe w identyfikacji poprzez numer seryjny. Dodatkowo nie tracą dużo na wartości w trakcie trwania umowy.
Jeśli potrzebujesz leasing na maszyny niestandardowe lub zamierzasz kupić sprzęt używany, musisz liczyć się z większym wkładem własnym. Ważny jest także jej stan oraz to, czy przechodziła remont generalny.
Spotkasz się z podobnymi warunkami, jeśli zamierzasz dokonać zakupu za granicą. Mimo to leasingodawcy nie są chętni do finansowania maszyn, których wiek po zakończeniu umowy będzie przekraczał 10 lat.
Nie jest to jednak reguła. W Leason wielokrotnie pozytywnie rozpatrywaliśmy wnioski na leasing maszyny ponad dziesięcioletniej, a najstarsze finansowane przez nas urządzenia miały nawet 40 lat.
Jakie warunki powinien spełniać leasingodawca?
Najlepiej, jeśli Twoja firma działa na rynku przynajmniej 2 lata oraz jest w dobrej sytuacji finansowej. Jednak nie wyklucza to przedsiębiorstw, które mają krótszy staż lub dopiero rozpoczęły działalność. Firmy leasingowe zwracają wówczas uwagę na takie czynniki jak:
- pozyskanie kontraktu gwarantującego stałe dochody;
- udokumentowane pierwsze obroty;
- posiadanie majątku prywatnego;
- pieniądze na wysoki wkład własny;
- posiadanie żyranta ze zdolnością leasingową.
Atutem będzie także doświadczenie przy pracy z maszynami, jakie planujesz pozyskać.
Leasingodawcy powinieneś dostarczyć wypełniony wniosek leasingowy, dokumenty finansowe za okres do 2 lat oraz fakturę pro forma za maszynę, wraz z jej specyfikacją techniczną. Rzeczoznawca działający w imieniu firmy oceni maszynę, a jej wartość powinna być zbliżona do ceny sprzętu.
Jakie są zalety leasingu maszyn?
Leasing maszyn ma wiele zalet. Pozwala zaliczyć maszynę w koszty dwa razy szybciej, niż gdy kupujesz za gotówkę, nie zmniejsza też zdolności kredytowej. Dodatkowo obniża wysokość płaconych podatków. W stosunku do kredytu czeka Cię znacznie mniej formalności. Jeśli Twoja firma działa sezonowo, to możesz zmniejszyć wysokość płaconych poza sezonem rat. Sprzęt jest też chroniony przed egzekucją komorniczą.
Dla maszyn do 110 tys. złotych polecamy leasing online. W Leason weryfikacja wniosku trwa zaledwie 15 minut i wymaga minimum formalności. Skorzystaj z naszej oferty na leasing maszyn!
Bardzo ciekawy i pomocny artykuł! Właśnie czegoś takiego szukałem w sieci! Super. Brawa dla autorów i czekam na więcej 🙂