Leki, które może podać ratownik medyczny
Dziś, aby zostać ratownikiem medycznym, należy ukończyć studia wyższe o profilu medycznym. Ratownik nie ma tylu uprawnień co lekarz, jednak jest dopuszczony do wykonywania świadczeń zdrowotnych nie tylko w przypadku nagłego stanu zagrożenia życia lub zdrowia, ale również w zakładach opieki zdrowotnej.
Kwalifikacje ratownika medycznego
Wykwalifikowany ratownik medyczny posiada uprawnienia diagnostyczne, zapobiegawcze oraz profilaktyczne w ostrych zagrożeniach życia i zdrowia dzieci i dorosłych. Jednak wiedza to nie wszystko, ponieważ w tym zawodzie liczy się również odporność na stres i na ludzkie cierpienie. Wymagana jest trzeźwość i jasność umysłu w trudnych momentach lub sytuacjach krytycznych.
Aby zostać ratownikiem medycznym, należy skończyć studia medyczne z tytułem licencjata na kierunku ratownictwo medyczne. Ratownik medyczny jest zobowiązany ustawowo do ciągłego szkolenia oraz samodoskonalenia w zawodzie.
Do czynności, które należą do obowiązków ratownika medycznego to, oprócz podstawowych czynności pierwszej pomocy jest podjęcie tlenoterapii czynnej, wykonywanie defibrylacji i elektrostymulacji serca, EKG, podawanie leków drogą dożylną, domięśniową, podskórną, śródskórną, doustną, wziewną, dotchawiczną, doszpikową i podjęzykową, oznaczanie parametrów medycznych, opatrywanie ran, unieruchamianie złamań, cewnikowanie, płukanie żołądka oraz przyjmowanie porodu i opieka nad noworodkiem.
Lista leków
Wśród środków, które ratownik medyczny może samodzielnie podawać podczas akcji ratunkowej według rozporządzenia z 26 kwietnia 2016 roku w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych są przede wszystkim leki przeciwbólowe: acidum w formie tabletek, fentanylum jako roztwór do wstrzykiwań, ibuprofenum i ketoprofenum w formie tabletek, metamizolum w formie zastrzyku, morfinę oraz paracetamol.
Oprócz leków przeciwbólowych ratownik medyczny może podać urapidilum, lek obniżający ciśnienie krwi, salbutamolum na ustąpienie duszności oraz środki izotoniczne i witaminy.
Artykuł powstał we współpracy z portalem www.farmacjapraktyczna.pl.
A adrenalina? Do jakiej grupy leków należy?